Zdroj: TheHockeyWriters.com

Pomedzi finálovú sériu NHL sa oceňujú tí hráči, ktorí sa počas sezóny zaujímali aj inými vecami ako hokejom. Jednou takouto cenou je aj King Clancy Memorial Trophy.

Francis „King“ Clancy sa narodil 25. februára 1902 v Ottawe. Už ako 19-ročný začal hrať za rodné mesto v National Hockey League. Deväť sezón s Ottawou Senators mu prinieslo dva Stanley Cupy (1923, 1927). V roku 1930 sa premiestnil do Toronta Maple Leafs a o rok na to sa znovu stal šampiónom NHL. Aj keď jeho telesné proporcie o ňom veľa nehovorili, spôsob akým hral, ho dostal do popredných miest na súpiske tímu.

Clancy bol prvým hráčom, ktorý hral na všetkých šiestich pozíciách. 31. marca 1923 vo finálovej sérii hier proti vtedajšiemu Edmontonu Eskimos dostal brankár, Clint Benedict, dvojminútový trest (vtedy ešte gólmani si svoj trest museli odsedieť), no Francis sa ho rozhodol zastúpiť, a celých 120 sekúnd pôsobil v bránkovisku Ottawy. V roku 1958 sa dostal do Hokejovej siene slávy.

Prezývka „King“ mu ostala po svojom otcovi, Tomovi. Hral americký futbal za tím Ottawa Rough Riders. Keďže v tom čase ešte americký futbal nebol taký populárny, Tom Clancy sa stal „kráľom Heelerov“.

Trofej „King Clancy“ bola po ňom pomenovaná z úcty k nemu. Táto cena je odovzdávaná každoročne. Hráč, ktorý má pozitívny vplyv na svoju komunitu, podporuje charity vo svojom okolí či investuje čas aktivitám, ktoré zahŕňajú ostatných. Túto cenu za humanitárnu pomoc spolkom a komunitám môže dostať jeden z 32 nominovaných hráčov. Do TOP 3 sa dostal Mikael Backlund z Calgary Flames, Anders Lee z NY Islanders, aj Darnell Nurse z Edmontonu Oilers. Výherca tejto trofeje bude známy v pondelok, 26. júna. Ceremónia sa odohrá počas 2023 NHL Awards v nashvillskej Bridgestone Arena.

Mikael Backlund je styčným bodom organizácie svojej svokry, ktorá sa venuje ľuďom, ktorí boli postihnutí tzv. ALS (amyotrofická laterálna skleróza), trpel ňou aj anglický fyzik, kozmológ a matematik, Stephen Hawking. Stal sa ambasádorom Kids Cancer Care (starostlivosť o deti s rakovinou) a Special Olympic Calgary (špeciálna olympiáda pre ľudí s mentálnou poruchou).

Kapitán NY Islanders od roku 2018, Anders Lee, sa stal ambasádorom organizácie Jam Kancer in the Kan, podporujúca rodiny, ktoré rakovina postihla. Jedným z pacientov tejto zákernej choroby bol aj jeho 15-ročný kamarát, Fenov Pierre-Louis, ktorý, bohužiaľ, tejto chorobe v roku 2018 podľahol. „Jeho priateľstvo je niečo, čo si budem vážiť a nikdy na spoločne strávené dni nezabudnem,“ povedal Lee.

Darnell Nurse je ambasádorom charity Free Play for Kids, ktorá sa venuje deťom v núdzi, utečencom a kanadským domorodcom, ktorí si nemôžu dovoliť venovať sa športu z finančných dôvodov. Nurse aj v ďalších organizáciách podporuje šport medzi deťmi, napríklad v Right To Play, ktorá sa venuje vzdelaniu mladších, prostredníctvom rôznych športových aktivít. V roku 2021 založil Darnell Nurse Excellence Scolarship, v spolupráci so svojou alma mater v meste Hamilton, v ontárijskej provincii. Toto školné je udelené dvakrát do roka študentom po stredoškolskom vzdelaní.