FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Image

Prvýkrát udeľovaná cena pre najlepšieho hráča sezóny pozná svojich kandidátov. Historický výbor IIHF vybral sedem hokejistov, ktorí mali z akejkoľvek stránky fantastickú sezónu 2022/2023. Kandidáti sú vyberaní na základe výnimočných schopností, odhodlania, získania tímového úspechu a športového charakteru na ľade a mimo neho. Aby bol hráč nominovaný musel sa zúčastniť aspoň jedného IIHF turnaja.

Do úzkeho výberu sa dostali útočníci Andres Ambühl, Connor Bedard, Adam Fantilli, Dominik Kubalík, JJ Peterka, obranca Moritz Seider a brankár Arturs Šilovs. Väčšina z nich sa predviedla v dobrom svetle na Majstrovstvách sveta v Rige a Tampere, čím si vyslúžili nomináciu. Nestarnúci Ambühl viedol na svojom osemnástom svetovom šampionáte Švajčiarsko. Fantilli dokázal ako osemnásťročný získať s tímom Kanady zlato a okrem toho vynikal v bodovaní v NCAA. Kubalík sa dostal na MS do All Star tímu, zaznamenal hetrik a šesť presilovkových gólov. Nemecký forvard Peterka bol vyhlásený za najlepšieho útočníka turnaja a so svojím mužstvom získal historické striebro. Spolu s ním aj Seider, ktorý odohral viac ako 21 minút priemerne na zápas a v NHL zaznamenal 82 stretnutí. Lotyšský hrdina Šilovs sa stal najužitočnejším hráčom, najlepším brankárom a odkrútil si debut v profilige. Connor Bedard dominoval na Majstrovstvách sveta do 20 rokov, kde si pripísal 23 kanadských bodov len v siedmich dueloch. S juniorským tímom Kanady vyhral zlaté medaily a množstvo ocenení získal aj v rámci juniorskej súťaže vo WHL.

Hlasovania sa zúčastnia médiá a pozvaní členovia IIHF a víťaz bude oznámený 19. júna. Voliči môžu okrem vyššie spomenutých siedmich hráčov napísať na hlasovací lístok aj iné meno, ak majú pocit, že iný hráč si zaslúži túto cenu viac.