FOTO: NHL.com

Marc Crawford je trénerom, ktorý patrí k tým najpamätnejším v NHL. Trénoval postupne Quebec, slávne časy zažil v Colorade Avalanche a neskôr trénoval Vancouver, LA Kings, Dallas, Ottawu a Chicago. Súčasne pôsobí v tíme ZSC Lions v Švajčiarskej NL. Pre NHL sa nedávno vyjadroval o časoch pred uzávierkou prestupov v NHL. Ako sa tímy snažia posilniť a ako to vplýva na klubových zamestnancov.

„Keď prichádza obdobie trade deadline a začína sa hovoriť o výmenách, je to vždy nepríjemné. Ste vnútri, vidíte ako sa to odohráva a niekedy je vám hráčov ľúto. Viete čím si prechádzajú hráči, tréneri aj manažéri. Šport je ale pre ľudí, a aj kvôli tomu sa cení tak vysoko.“ popísal napätie pred uzávierkou Crawford.

Úspešné mužstvo musí pracovať ako jeden človek

Bývalý kouč Colorada si spomenul aj na výmeny pred výhrou Stanley Cupu v roku 1996 práve s Avalanche. Podľa jeho názoru nie je najlepšie čakať do poslednej chvíle: „Oceňujem, že New York Islanders získali Bo Horvata teraz. Výmena je predsa len veľká zmena v živote hráča, čím dlhší čas mu dáte na aklimatizáciu, tým lepšie to bude pre obe strany. Pred výhrou v playoff 1996 sme získali Patricka Roya aj Mikea Keana v decembri. To bol rozdielový trade v ceste za Stanley Cupom.“

Crawford tiež dodal, že v úspešnom mužstve je dôležitý každý jeden hráč: „Jeden z mojich najobľúbenejších príbehov z trade deadline je Dave Hannan z 1996. S Joelom Quennevillom sme mali poradu s naším generálnym manažérom aby nevymieňal Mikea Ricciho. Na poslednú chvíľu sme ešte získali Davea, lebo sme cítili, že potrebujeme ešte hráča na oslabenia. Spočiatku to s ním nebolo ideálne. V prvom zápase u nás mal bilanciu -4. Boli sme však trpezliví a nakoniec sa stal presne tým, čo sme chceli. Hral svoju rolu perfektne. Vo vtedajšom mužstve bol každý hráč rovnako dôležitý.“

V tímoch v prestavbe to býva nepríjemné

Crawford však netrénoval iba úspešné tímy. Nedávno pôsobil v organizácii Senators v ťažkých časoch výmeny Erika Karlssona, keď bol tím jedným z najhorších v lige: „Náš generálny manažér Pierre Dorion vedel, že bude chcieť na trade deadline skôr hráčov predávať a tak ich zvykol niekoľko zápasov predtým posadiť na tribúnu. Mužstvu to vôbec neprospieva. V kabíne je veľké napätie.“

Sága okolo výmeny Marka Stonea bola nepríjemná aj pre vedenie Senators: „Pre Marka to bolo 7 až 8 rokov v Ottawe. Nepochybne mu bolo ľúto rozhodnutia, ktoré musel učiniť a myslím že podobné to bolo aj pre Pierra Doriona. Vždy som rešpektoval Stoneovu profesionalitu okolo celej záležitosti. Ottawa by si ho určite rada nechala, no musela si uvedomovať, že ho nemôže nechať odísť len tak a získala zaňho dobrú protihodnotu.“

Skauti sú veľkou súčasťou úspešného mužstva

Takzvaní Pro Scouts, teda skauti, čo sledujú v hre profesionálov v iných kluboch NHL, sú podľa Crawforda málo viditeľným kľúčom k úspechu: „Môj otec pracoval ako skaut. V detstve zvykol hovorievať, že skauti sú tí páni, ktorí vidia snehovú búrku a idú priamo do nej. Samozrejme je to značne zdramatizovaný popis práce, no je na tom aj kúsok pravdy. Skauti profesionálov majú zväčša na starosti 8-12 tímov o ktorých vedia úplne všetko. Keď potrebujete nejaký typ hráča, presne vedia na koho sa pozerať. U tých najlepších musíte jednoducho veriť ich úsudku. Často môžu za veľké množstvo skvelých obchodov, čo tím spraví. Čo sa však pri nich ešte viac prehliada sú výmeny, ktoré tím nespraví. Práve títo skauti totiž často vedia o hráčoch veci, ktoré netušia ani ich vlastní spoluhráči“