FOTO: HK Brezno/Facebook

„Hokeju sa venujem 19 rokov. Prvé krôčky na korčuliach som urobil na terase v Rusku, na ktorej mi otec urobil malú ľadovú plochu. Hokej mi učaroval od samého začiatku a život mi obohatil o mnoho nových zážitkov. Mohol som študovať v USA a Kanade. Vďaka hokeju som spoznal nových kamarátov, precestoval kus sveta a naučil sa dobre jazyk. Nedá sa povedať, že by mi hokej niečo vzal. Prišiel som len o voľnosť, ktorú mali moji rovesníci. Ale neľutujem toho. Hokej mi viac dal, ako vzal,“ takto spomína na svoje hokejové začiatku Petr Kuboš.

Hokeju sa stále aktívne venuje aj otec ostravského rodáka. „Hráva 2. českú hokejovú ligu. V minulosti som jeho zápasy navštevoval a bol som na neho pyšný. Som jeho verným fanúšikom. Rovnako ako aj o je mojim.“ Športovým vzorom perspektívneho obrancu je bývalý hráč amerického futbalu Kurt Warner.

FOTO: A21 Academy

21-ročný bek nám tiež povedal niečo o výchove mladých hokejistov v Českej republike. „V Česku je práca s mladými hráčmi určite na vzostupe. Prešiel som niekoľkými hokejovými klubmi. V niektorých sa s hráčmi pracovalo lepšie a v iných zas horšie. Avšak moja skúsenosť je skôr pozitívna.“ Jeho doterajším najväčším športovým úspechom je triumf v PSHF U18 v drese A21 Acamedy. Cení si však aj minulosezónny úspech s Litomeřicami, s ktorými vyhral základnú časť Chance ligy.

V práve prebiehajúcej sezóne 2022/2023 oblieka český hokejista dres prvoligového Brezna. „Do Brezna som sa dostal cez agenta, ktorý mal ponuku na try out. Prvotné informácie o klube boli len pozitívne, takže nad ponukou som dlho ani nerozmýšľal. Úroveň súťaže ma milo prekvapila. Hrá v nej veľa mladých hráčov. Ligu môžem určite hodnotiť pozitívne. Čo sa týka ašpiranta na postup do Tipos extraligy, to je ťažká otázka. Každý môže poraziť každého. Ale myslím si, že najväčšiu šancu má Žilina.“

FOTO: HK Brezno/Facebook

A ktorý zo skúsenejších spoluhráčov je pre odchovanca vítkovického inšpiráciou? „Určite je to náš kapitán Marek Biro, s ktorým som mohol odohrať i pár zápasov v obrannej dvojici. Môžem sa od neho na ľade dosť naučiť. Je to parťák, ktorý poradí i pomôže.“

„Horehronie mi učarovalo. Príroda, lesy, hory… Je okuzľujúce, keď ráno vidím zasnežené vrcholky hôr. Z miestnych špecialít som mal možnosť ochutnať kapustnicu a halušky. V blízkej budúcnosti je mojim snom zahrať si slovenskú extraligu. A rovnako ako každý hokejista snívam o tom, že dostanem do najlepších súťaží na svete,“ týmito slovami uzavrel rozhovor Petr Kuboš.