HELSINKI, FINLAND - MAY 21: Slovakia's Adam Sykora #10 fires a shot on Italy's Andreas Bernard #1 to score a first period goal during Preliminary Round Group A action at the 2022 IIHF Ice Hockey World Championship at Helsinki Ice Hall on May 21, 2022 in Helsinki, Finland. (Photo by Chris Tanouye/HHOF-IIHF Images)

FOTO: IIHF Galleries

Slovenskí hokejisti zvládli svoje šieste vystúpenie na tohtoročnom šampionáte, keď porazili Talianov po výsledku 3:1 Zápas ovládol najmä gól sedemnásťročného Adama Sýkoru, ktorý sa po asistencii Juraja Slafkovského zapísal do listiny strelcov a zároveň sa stal najmladším Slovákom, ktorý sa presadil na seniorských MS.

Začalo sa vo svižnom tempe z oboch strán, keď sa striedali pobyty v jednom či druhom pásme. Veľmi dobre sa nám ukazovala od úvodu zápasu aj prvá formácia Slovenska v zložení Slafkovský – Krištof – Tatar, za čo bola aj patrične odmenená. V čase 10:31 sa po strele Slafkovského z typickej florbalovej otočky puk odrazil od betónov brankára Bernarda a následne od Tatarových korčulí až ku Michalovi Krištofovi, ktorý aj napriek tomu, že puk nepríjemne poskakoval, ho usmernil do brány.

V momente, keď sa už zdalo, že do šatní sa bude odchádzať za stavu 1:0 pre hráčov v bielych dresoch, tak sa znova na ľade objavil Slafkovský. Ten si prebral puk desať sekúnd pred prvým klaksónom na útočnej modrej, skúsene spomalil hru a našiel na ľavom krídle v jazde 17-ročného Sýkoru, ktorý ako skúsený „harcovník“ vymietol pravú „pavučinu“ talianskej brány. A ako už bolo spomínané, spoznali sme nového najmladšieho strelca Slovenska na seniorskom šampionáte.

Druhá tretina nás veľmi hokejovo neosĺnila. Tak ako aj my, aj náš súper toho veľa neukázal. Síce sme boli strelecky a pohybovo aktívnejší, gól nepadol ani na jednej strane.

Graficky znázornené pozície striel v druhej tretine
Zdroj: IIHF

Tretia tretina už veru o niečom úplne inom. Síce sme ju začali presilovou hrou za vylúčenie Taliana Miglioranziho, ktorý sa previnil podrazením, no o 56 sekúnd sme už mali aj my hráča na trestnej lavici a nemohol to byť nik iný ako stredobod pozornosti v našom tíme, Juraj Slafkovský. A práve toto vylúčenie sa nám stalo osudným. Trivellato v čase 44:09 strelou od modrej prekonal bezmocného Húsku, ktorý na túto „gólovku“ nemal žiaden nárok a razom si už dvojtýždňoví fanúšikovia, ako nazval včera neprajníkov Juraj Slafkovský, rozcvičovali prsty na pozápasové komentáre.

S pribúdajúcim časom sa začalo pritvrdzovať a výsledkom toho boli aj mnohé vylúčenia. Drámu sme však nechceli dovoliť a na našu radosť sa v čase 49:14 presadil po dorážke do prázdnej brány extraligista Tamáši. Pravdepobne by si nik netrúfal na začiatku sezóny prehlásiť, že tento útočník Banskej Bystrice sa prebojuje svojimi výbornými výkonmi až na tohtoročný šampionát.

Do záveru zápasu sa nič podstatné neudialo. Talianov sme absolútne do ničoho nepúšťali, práve naopak naše nepremené šance sa kopili. Súper z juhu Európy ešte v závere skúsil hrať vabank, teda bez brankára v šestici, no neúspešne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *