FOTO: IIHF Galleries

Posledný hrací deň zápasov základných skupín priniesol rozuzlenie v súvislosti so štvrťfinálovými bojmi. Najprv sme boli svedkami vysokej slovenskej prehry 2:10, ktorá pre nás znamená druhé miesto v tabuľke základnej skupiny B. Česi si poradili so Švajčiarmi 4:2 a patrí im tak tretie miesto v skupine B. Severské derby dopadlo v prospech Fínov, oba celky však museli čakať na výsledok zápasu Kanada – Nemecko. Vo večernom dueli napokon porazili Kanaďania Nemcov 6:3, čo znamená štvrťfinálový súboj Kanady s Českom a Fínska so Slovenskom. Porazené Nemecko čaká jeden duel s Nórmi o udržanie v tejto elitnej kategórii.

Bolestivá slovenská prehra

Slovenskí hokejisti do 20 rokov odohrali s Američanmi súboj o prvé miesto v tabuľke základnej skupiny B. V prvej tretine bolo síce skóre 2:1 pre USA, ale Slováci mali ku koncu 5-minútovú presilovú hru po faule kolenom na obrancu Milana Pišoju. Vyrovnať sa nepodarilo, naopak, Američania strelili na začiatku druhej tretiny gól v oslabení. V čase 37:50 zrovnal stav Filip Mešár svojim prvým gólom na turnaji. Na konci druhej časti sme však inkasovali dva góly, ktoré nesmierne prispeli k ďalšiemu vývoju zápasu. V tretej tretine sa mužstvo pod vedením trénera Ivana Feneša psychicky zlomilo a Američania bez väčších problémov viedli, a nakoniec duel uzavreli pri nelichotivom stave 10:2.

„Myslím si, že sme nemali zlý vstup do zápasu, hrali sme vyrovnanú partiu a neboli sme slabší tím. Mali sme nejaké hluché tri minúty a dostali sme tri góly, čo nás zlomilo. V kabíne sme si povedali, že stále máme šancu, ale nepomohlo to. Myslím si, že je to dobrá facka pred štvrťfinále, ktorá nám pomôže a do vyraďovačky pôjdeme ako nový tím,“ povedal po zápase s Američanmi pre oficiálny portál hockeyslovakia.sk útočník Filip Mešár.

Severské derby

Hlavná aréna Scandinavium dnes hostila aj atraktívny duel medzi švédskym a fínskym výberom. V prvej tretine sa darilo viac Fínom, ovládli ju gólovo 2:0. V druhej tretine dokázali Švédi dorovnať na 2:2, na to však vzápätí reagoval presným zásahom aj Kasper Halttunen. Švédi strelili ešte ďalšie dva góly zásluhou Lindsteina a Bydstedta a celkovo prestrieľali fínskych reprezentantov v druhej časti hry 16:4. Záver zápasu zdramatizoval fínsky krídelník Jani Nyman, ktorý dokázal zmazať gólové manko. O víťazovi tohto stretnutia rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých zaznamenal kľúčový víťazný moment opäť útočník Jani Nyman.

3 body pre Čechov

Česká a švajčiarska reprezentácia zviedla v popoludňajších hodinách súboj o tretie miesto v tabuľke základnej skupiny B. Do listiny strelcov sa ako prvý v poradí zapísal v úvodnej tretine Čech Matyáš Šapovaliv. Na neho nadviazal v polovici duelu na 2:0 Robin Sapoušek. Švajčiari však dokázali dorovnať priebežný stav na 2:2 zásluhou útočníkov Simona Meiera a Juliena Roda. Aj keď Česi stratili svoj gólový náskok, v tretej časti hry ich poslal opäť do vedenia Jiří Kulich a zápas uzavrel na 4:2 obranca Tomáš Hamara.

Kanada napokon s víťazstvom

Večerný zápas Kanady a Nemecka bol kľúčový pre rozuzlenie štvrťfinálových stretnutí. Tento dôležitý duel začal vylúčením opory kanadského tímu Connora Geekieho, ktorý dostal po 11 sekundách hry trest do konca zápasu za nebezpečný útok na hlavu. Práve počas tejto početnej výhody otvoril skóre nemecký forvard Julian Lutz. Ešte v prvej tretine otočili priebeh stretnutia Kanaďania, keď sa najprv presadil Macklin Celebrini a počas presilovej hry zvyšoval na 2:1 Brayden Yager.

V druhej tretine napriek tomu, že Kanada prestrieľala Nemecko 12:5, bol to práve tím Nemecka, ktorý sa gólovo presadil. V čase 21:49 zmazal manko na Kanadu Roman Kechter. Tretia časť hry sa začala gólovým momentom Owena Becka, nasledovaná vylúčením Kanaďana Dumoisa na 2+2 minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou. Počas tohto oslabenia inkasovali a Nemci sa boli opäť schopní dotiahnuť. Avšak presilovú hru hrali aj kanadskí hokejisti, ktorí sa opätovne dostali do vedenia, tentokrát 4:3. Od tohto momentu si už nenechali vziať vedenie, naopak, Celebrini pridal gól ešte v 57. minúte a do prázdnej bránky skóroval Easton Cowan.

Štvrťfinálové dvojice MS U20 v Göteborgu:

2.1 12:00 Fínsko – Slovensko

2.1 14:30 Kanada – Česko

2.1 17:00 Lotyšsko – USA

2.1 19:30 Švédsko – Švajčiarsko

Zápas o udržanie sa v elitnej kategórii:

4.1 11:00 Nemecko – Nórsko