FOTO: IIHF Galleries

Slovenská hokejová reprezentácia do dvadsať rokov nastúpi na juniorskom svetovom šampionáte vo Švédsku do nesmierne významného stretnutia proti nepríjemnému Fínsku. Mužstvo zo severu Európy patrí do okruhu favoritov, o čom svedčí aj ich víťazstvo nad rivalom zo Švédska, proti ktorému sa strelecky presadili ako doposiaľ jediný tím na turnaji.

Dva tímy, dva príbehy

Hokejisti spod Tatier vleteli do šampionátu vo veľkom štýle. Už v úvodnom zápase zdolali Česko vysoko 6:2. Následne takticky vynulovali húževnaté Švajčiarsko (3:0) a neskôr deklasovali outsidera z Nórska 8:4. Po prvý raz v histórií bodovalo Slovensko na majstrovstvách tejto vekovej kategórie v prvých troch úvodných vystúpeniach. Zverenci trénera Ivana Feneša ale ochutnali aj trpkosť prehry. A to nie hocijakej. Posledný skupinový zápas o prvé miesto po základnej fáze proti výberu USA skončil neslávnym debaklom 2:10.

Celok z krajiny tisícich jazier započal turnaj presne opačným spôsobom než jeho štvrťfinálový oponent. V turnajovej premiére nestačil na Kanadu (2:5) a o deň neskôr sa sklonil i pred výberom Nemecka, ktorému podľahol tesne 3:4. Sila tímu sa ukázala v stretnutí proti Lotyšsku. Fínski hokejisti neinkasovali a zaknihovali výhru 4:0. Najväčší skalp dosiahli v poslednom dueli základnej skupiny. Rival a organizátor majstrovstiev, Švédsko, malo na konte nula inkasovaných gólov, plný bodový zisk i prvé miesto v tabuľke. Zverenci trénera Mikkkolu však čaro troch koruniek prelomili výhrou 5:4 po samostatných nájazdoch.

Nechýba individuálna kvalita

Obaja súperi majú zastúpenie aj v top desiatke individuálnych štatistík. Tým na celom podujatí panuje slovenský forward Servác Petrovský. Útočník, na ktorého vlastní práva Minnesota Wild, zaznamenal deväť bodov za 5 gólov a 4 asistencie. Na ôsmom mieste je jeho spoluhráč z jedného útoku Filip Mešár. Ten skóroval len raz, no asistenciami sa podieľal na takmer tretine všetkých gólov slovenského tímu. Najlepšiu desiatku uzatvára aj hráč Fínska. Je ním Kasper Halttunen, ktorý si body rozdelil rovnomerne na tri góly a tri prihrávky.

Čo sa týka gólmanov, tak v bráne majú, zdá sa, oba tímy o jednotku postarané. Adam Gajan, ktorý odchytal tri stretnutia sa nachádza medzi najlepšími mužmi s maskou. Jeho percentuálna úspešnosť je na úrovni 93,41%. Nad ním sú len brankári USA, respektíve Švédska. Obaja však odohrali o jeden zápas menej. Gajan dostal proti Spojeným štátom americkým voľno, do vyraďovacích bojov sa však s ním počíta opäť.
Bránu na opačnom konci klziska bude pravdepodobne strážiť Noa Vali. Ten doteraz dostal príležitosť dva razy. Pri spomínaných triumfoch nad Lotyšskom a Švédskom kryl 92,86% striel a pripísal si aj jedno čisté konto.

Máme im čo vracať

Mužstvá proti sebe nastúpili aj v rámci prípravy na šampionát. Severania zvíťazili vysoko 5:1. Rovnakým výsledkom sa skončil aj vzájomný duel z novembra minulého roka. Ani predošlé strety nedopadli často v náš prospech. Skôr naopak, Fíni spravidla víťazili rozdielom triedy. Náš posledný triumf (2:1) proti tomuto súperovi sa datuje ešte k 27.12. 2014. Súčasťou bronzového výberu boli vtedy aj mená ako Peter Cehlárik, Róbert Lantoši, Erik Černák či Christián Jaroš.

Stretnutie je na programe v stredu, druhého januára, o 12:00. Slovensko by malo nastúpiť v tmavej sade dresov, kým reprezentácia Fínska si oblečie svetlý variant. Víťaz postúpi priamo do semifinále, porazené mužstvo na turnaji skončí.