FOTO: Facebook / HC Košice (oficiálna stránka)

Slovenský majster HC Košice začne sezónu o niečo skôr ako jeho ligová konkurencia. Úspechom na domácej scéne si totiž oceliari zabezpečili účasť v medzinárodnej Champions Hockey League. Súťaž prinesie okrem atraktívnych súperov i pozmenené pravidlá. Hráči z metropoly východu budú postupne čeliť až šiestim rozličným oponentom. Hneď na začiatku ich čaká poriadna skúška ohňom – švajčiarsky finalista EHC Biel-Bienne.

„Je to naozaj dobre vyvážené mužstvo so silnou pracovnou etikou. V ich tíme sú niektorí skvelí veteráni švajčiarskeho hokeja, solídne importy a vynikajúci brankár. Trénoval som proti Petri Matikainenovi a jeho tímy v minulosti hrali veľmi agresívne na puku, nedávajúc súperom žiadny priestor. Podľa môjho názoru nás čaká veľmi náročný súper,“ povedal pre CHL lodivod Košíc Dan Ceman.

Nechýbajú opory

Káder oceliarov ostal po letnej prestávke minimálne rovnako silný ako v predošlom ročníku. Kľúčovým je pokračovanie významných opôr. Najproduktívnejší hráč celku Joona Jääskeläinen, či kapitán Michal Chovan sú bez debaty dôležitými prvkami košickej ofenzívy. Nositeľmi kvality sú aj zámorskí legionári. Či už Hunter Fejes, ktorý zaknihoval pod vedením Dana Cemana slušných 21 bodov v 24 stretnutiach, alebo Brett Pollock končiaci vlaňajšiu sezónu s 33 bodmi v 41 zápasoch. Z nemeckej DEL prišiel pred novým ročníkom Chase Berger.

Defenzívu opustil Southorn, no nahradiť ho majú ďalší legionári. O miesto, ktoré zostalo po produktívnom pravákovi, sa popasujú Cooper Zech, Alex Breton a Jens Olsson.

V bráne sa tím bude spoliehať na osvedčenú dvojicu z minulej sezóny – Jaroslava Janusa s Dominikom Riečickým.

Hokejisti HC Košice v prípravnom zápase
Zdroj: Facebook / HC Košice (oficiálna stránka)

Silný oponent

Biel-Bienne vedie skúsený kormidelník Petri Matikainen. Ostrieľaného Fína si slovenský fanúšik môže pamätať z jeho pôsobenia v Slovane Bratislava v KHL. Post brankárskej jednotky zastáva iný známy Fín, Harri Säteri.

Bohaté skúsenosti odovzdávajú mladším hráčom skúsení veteráni Beat Forster, Robin Grossman alebo Daniel Brunner. Zaujímavé je meno fínskeho forwarda Aleksia Heponiemiho, na ktorého vlastní práva Florida Panthers.

Nový formát

Nová sezóna ligy majstrov prinesie aj zmenený formát. Mužstvá už nebudú rozdelené do skupín, v ktorých odohrajú stretnutia spôsobom každý s každým, pričom postúpia prvé dva tímy zo skupiny. Počet zápasov však ostane zachovaný, teda 6. Jednotlivé celky sa ale zoradia podľa získaných bodov do spoločnej tabuľky, z ktorej následne postúpia prví šestnásti účastníci z celkového počtu 24. V minulosti mala súťaž až 32 súťažiacich.

Zmenené sú aj pravidlá ohľadom vylúčených hráčov. Hokejista, sediaci na trestnej lavici, si bude musieť odpykať i menší, dvojminútový trest, až do skončenia časovej lehoty a to i v prípade, že jeho spoluhráči počas oslabenia inkasujú. Ak by sa však podarilo oslabenému mužstvu skórovať, zvyšok trestu sa vinníkovi anuluje.