FOTO: tsn.ca

V utorok bola oficiálne predstavená nová ženská profesionálna hokejová liga pod názvom PWHL (Professional Women’s Hockey League). Tvoriť ju bude šesť severoamerických zakladajúcich tímov. Americké kluby budú sídliť v Bostone, Minnesote a New Yorku, pričom na kanadskej strane budú v Montreale, Toronte a Ottawe.

Názvy tímov, logá a arény ešte nie sú dokončené, hotový je však už systém ligy. Prvá sezóna sa začne v januári 2024 a bude trvať približne do konca mája. Nasledujúce sezóny by sa mali začínať v novembri a končiť v máji. Počas prvého ročníka by mali odohrať tímy 24 zápasov. Duely sa budú hrať aj na neutrálnych klziskách, čím chce vedenie PWHL propagovať novovzniknutú ligu.

Očakáva sa, že tento týždeň sa v PWHL zaplnia aj pozície generálnych manažérov s čím bude nasledovať skladanie súpisiek. Od prvého do desiateho septembra bude totiž trvať obdobie voľných hráčok. Počas neho si jeden klub môže podpísať najviac tri hráčky. Osemnásteho septembra sa uskutoční draft, ktorý bude fungovať na princípe známeho NHL draftu. PWHL už vybrala skupinu 300 potenciálne vhodných hráčok a ďalšie ktoré splnia podmienky sa môžu do draftu prihlásiť do tretieho septembra. Nevybrané hráčky sa opäť stanú voľnými hráčkami, ktoré môžu podpísať kontrakt s hocijakým tímom.

Tímy budú musieť mať na tréningových kempoch v novembri minimálne 28 hráčok, ale maximálne 20 z nich môže mať podpísanú zmluvu. Šesť z podpísaných kontraktov musí mať hodnotu minimálne 80 000 dolárov ročne.

„Zaviazali sme sa k spravodlivosti a rovnosti. Základné hodnoty, ktoré odštartovali túto ligu, sa nikdy nezmenia,“ povedal Brian Burke, výkonný riaditeľ hráčskej asociácie PWHL. „Je nám jedno, kde ste hrali predtým, ako ste sem prišli. Sme nadšení, že ste tu.“