FOTO: IIHF Galleries

Len pár hodín pred majstrovstvami sveta sme si k pomyselnému mikrofónu zavolali jedného z kľúčových hráčov v dánskom výbere. Tridsaťpäťročný gólman Sebastian Dahm má napriek hokejovo vyššiemu veku svojmu tímu stále čo ponúknuť. Na medzinárodnom fóre neraz nastúpil aj proti našim hokejistom a viackrát im narobil nemalé problémy. Obe reprezentácie čaká v závere základných skupín vzájomný stret a je pravdepodobné, že práve Dahm bude stáť v bránke súpera.

Brankárska jednotka v dánskej bráne odštartuje už svoj jedenásty majstrovský šampionát. Väčší úspech si však s outsiderom, pre ktorého je cenný už len postup zo skupiny, nepripísal. Ani tento rok tomu nie je inak a tím si za prioritný cieľ dáva prienik medzi osmičku najlepších. „Skupina A je určite veľmi hrateľná. To nám dáva šancu postúpiť do štvrťfinále, čo je našim primárnym cieľom.“ hovorí na úvod rozhovoru.

Dánske mužstvo nemá vo svojom tíme väčšinou ofenzívne esá najvyššieho kalibru. Tímový výkon a obetavá hra, najmä v defenzíve, sú tak najväčšou zbraňou severského mužstva. „Nemôžem v médiách prezrádzať tímovú taktiku…“ povedal stroho Dahm. „No dobre. dosť bolo žartov,“ vraví po chvíli a dodáva: „Tréner Heinz Ehlers nám našiel hernú tvár. Tímová identita spočíva v zabezpečenej obrane. To môžete očakávať aj teraz, najmä po úspechu na olympiáde.“ Poznamenať ale treba, že guráž Dánom nechýba ani smerom dopredu. Výhra 9:1 v ich úvodnom vystúpení proti Kazachstanu, je jednou z najvyšších, aké kedy táto krajina na veľkom turnaji zaznamenala.

„Miroslav Šatan dokázal veci v slovenskom hokeji neuveriteľne otočiť.“

Sebastian Dahm

V samom závere skupiny sa Dáni stretnú aj so Slovenskom. Dahm si dobre uvedomuje kvalitu zverencov Craiga Ramsayho a dokonca ich považuje za čiernych koňov turnaja. „Som veľmi milo prekvapený tým, čo sa za posledné obdobie stalo so slovenským hokejom.“ Rozhovorila sa opora v dánskej bráne.„Mnoho ľudí im prorokovalo ťažké časy, no Miroslav Šatan dokázal veci neuveriteľne otočiť. Je to určite tím, ktorý by si zaslúžil hrať v neskorších fázach turnaja.

Skúsený muž s maskou sa vyjadril aj k dvom najväčším slovenským talentom – Šimonovi Nemcovi a Jurajovi Slafkovskému. „Sú to hráči, ktorých nemôžete prehliadnuť. Už teraz hrajú na veľmi vysokej úrovni. Budem si dávať extra pozor vždy, keď sa Juraj Slafkovský dotkne puku.“

Myšlienky mnohých hráčov sa po tridsiatke uberajú smerom koniec kariéry. Brankári však dozrievajú neskôr ako hráči v poli, čo potvrdzuje aj Dahm. „Myslím, že po tridsiatke som sa výrazne posunul vyššie. Nedávno mi navyše v Klagenfurte predĺžili kontrakt o ďalšie dva roky. Túto zmluvu by som chcel dodržať.“ Do starého železa sa necíti ani v červeno bielom drese. „Stále mám čo ponúknuť. No v mojom veku si užívam každý reprezentačný zápas. Nikdy neviete, akým spôsobom sa veci o rok otočia. V krajine nám vyrastá viacero kvalitných brankárov, takže sa nebojím, že by môj odchod výrazne tím oslabil. Nástupcov tu mám.“ Dodáva.

Zdroj: Facebook / Ishockeylandsholdene

Čo sa týka majstrovstiev sveta vo Fínsku, tak favoritov vidí v dvoch ďalších škandinávskych krajinách. „Mnoho tímov bude v tesnom súboji o štvrťfinále. Za najväčších ašpirantov považujem asi Fínov a Švédov, ale je to veľmi vyrovnané. Čierne kone? Určite Dánsko a Slovensko.“ Prezradil nám na záver dánsky gólman svoje prognózy.

Sebastianovi ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *