Je len málo hráčov, ktorým sa v zápase NHL podarilo streliť päť gólov. Potešujúcou správou je, že medzi nich patria aj dvaja hokejisti spod Tatier.

Peter Bondra (Washington Capitals)

Písal sa 5. február 1994 a Capitals privítali na domácom ľade Tampu Bay Lightning. Veľkú časť sezóny sa Bondra trápil a pred duelom s bleskami mal na konte len 14 presných zásahov. Washington využil výhodu domáceho prostredia a Tampu zdolal 6:3.

Piatimi gólmi sa na triumfe Capitals podieľal slovenský útočník Peter Bondra, ktorý štyri z piatich gólov strelil v prvej tretiny (stačili mu na to 4 minúty a 12 sekúnd). Ukrajinský rodák neskrýval po stretnutí nadšenie. „Je to tak trochu splnený sen, pretože vždy snívate o tom, že strelíte veľa gólov.“

Marián Gáborík (Minnesota Wild)

Bolo krátko pred Vianocami, konkrétne 20. decembra 2007 a Minnesota pred vlastnými priaznivcami hostila New York Rangers. Vtedy ani len nikto netušil, že trenčiansky rodák zopakuje husársky kúsok Petra Bondru.

Wild nakoniec zdolali Rangers 6:3. Slovenský útočník Marián Gáborík sa o to pričinil piatimi gólmi, pričom na prvé dva mu nahrával už nebohý rodák Pavol Demitra. K piatimi presným zásahom pridal Gáborík aj jednu asistenciu. Nadšené publikum v Saint Paul v závere pamätného duelu skandovalo: „Gabby, Gabby, Gabby.“

„Päť gólov som strelil aj počas môjho pôsobenia na Slovensku, ale toto je úplne niečo iné. Som nesmierne rád, že sa mi to podarilo pred našimi fanúšikmi,“ týmito slovami okomentoval vtedy svoj výnimočný večer odchovanec trenčianskeho hokeja.