EDMONTON, ALBERTA - AUGUST 14: Finland's Joakim Kemell #37 stickhandles the puck against Slovakia's Martin Misiak #22 and Adam Stripai #27 during Preliminary Round - Group A action at the 2022 IIHF World Junior Championship at Rogers Place on August 14, 2022 in Edmonton, Alberta. (Photo by Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images)

Už dnes o 17:00 čaká slovenskú juniorskú reprezentáciu ostrý štart do juniorských MS zápasom proti favorizovanému Fínsku.

Naši reprezentanti majú po nevydarenom augustovom šampionáte fanúšikom čo vynahrádzať. Jedinú výhru si pripísali proti Lotyšsku po samostatných nájazdoch a nepostúpili ani do štvrťfinále. Ich dnešní súperi, Fíni, naopak obhajujú z posledných MSJ strieborné medaily.

Slovensko

Slovensko vstupuje do šampionátu po troch prípravných zápasoch. V tom prvom prehralo proti Nemecku vysoko 0:5 a oveľa lepší nebol ani výsledok 1:6 proti Kanade. Ako sa ukázalo neskôr, na záverečnej nominácii toho veľa nezmenil ani vyhratý duel proti Rakúsku so skóre 5:1. Do turnaja teda pravdepodobne vstúpi zostava identická s tou zo zápasu proti Kanade.

Predpokladaná súpiska Slovenska: Andrisik – Bečár, Funtek, Groch, Laurenčík, Nátny, Š. Nemec, Štrbák – Bačo, Čiernik, Dej, Dvorský, Honzek, Mešár, L. Nemec, Petrovský, Repčík, Sýkora, Štefančík, Žlnka

V záverečnej nomináci prekvapili najmä škrty Jozefa Viliama Kmeca, Alexa Šoteka a Martina Mišiaka. Po definitívnom potvrdení toho, že Juraj Slafkovský mužstvo neposilní, môžeme ešte pred zápasom očakávať dopísanie dvoch hráčov.

Fínsko

Pre juniorov z Fínska to bude už druhý zápas na šampionáte. Po veľmi nepresvedčivom výkone prehrali v ponedlkovom otváracom dueli majstrovstiev proti Švajčiarsku 2:3 po predĺžení. Helvéti ich predčili azda vo všetkých herných kategóriach. Proti Slovensku tak budú mať nielen nevýhodu v tom, že budú mať v nohách ťažký zápas, ale taktiež v pridanom tlaku. Ďalšie zaváhanie proti outsiderovi si už dovoliť nemôžu. Aj keby totiž porazili Lotyšsko, vo štvrťfinále by na nich pravdepodobne čakala Kanada, ktorej sa budú chcieť vyhnúť. V zostave proti Švajčiarsku prekvapilo najmä nasadenie najväčšej hviezdy, Joakima Kemella iba ako 13. útočníka. Bol to však práve Kemell, kto v predĺžení stratil puk a umožnil tak Helvétom rozhodnúť.

Predpokladaná súpiska Fínska: Lampinen – Heimosalmi, Vilén, Salin, Malinen, Ervasti, Suomi, Ruotsalainen – Lambert, O. Kapanen, Koivunen, Nyman, Miettinen, Huuhtanen, Väisänen, K. Kapanen, Päivärinta, Rönni, Kaskimäki, Hämeenaho, Kemell