FOTO: hcnovezamky.eu

Je koniec. Tohtoročná edícia Tipos extraligy pozná víťaza, aj konečné umiestnenie všetkých tímov. Za výsledkami mužstiev stoja okrem hráčov aj hlavní tréneri, ktorých prácu si dnes zanalyzujeme. Bližšie sa pozrieme na lodivodov štyroch celkov, ktoré aktuálnu sezónu zakončili na posledných priečkach – MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Spišská Nová Ves, HC Nové Zámky a HK Dukla Trenčín.

MHk 32 Liptovský Mikuláš

V Liptovskom Mikuláši konečne začínalo svitať na lepšie časy. Tím sa pred sezónou posilnil o viaceré zvučné mená a netajil, že chce mieriť vyššie, než len do bojov o záchranu. V porovnaní s niektorými ďalšími mužstvami, by to malo byť pochopiteľné. Dôveru dostal, tak ako skoro celú minulú sezónu, Milan Jančuška. Zakliatie z Liptova ale vyhnať nedokázal a keď v neďalekom Poprade skončil uznávaný odborník Peter Mikula, došlo k zmene trénerov aj v Mikuláši. Čerstvý vietor do kabíny priniesol zlepšené výkony, ujsť však hrobárovi z lopaty a vyhnúť sa baráži, už nie. Mikula ale dokázal počas dlhej prestávky medzi základnou časťou a play-out dodať tímu potrebnú tvár a zdolať Žilinu 4:1 na zápasy. Šesťdesiatsedemročný kouč však pri kormidle Liptákov do budúcej sezóny nezostane a tím predstaví 12. mája nové meno. Uvidíme, či si dokážu Liptáci pod novým kormidelníkom pozrieť vyraďovaciu fázu play-off, inde než v televízií.

HC Nové Zámky

Gergely Majoross nie je na Slovensku neznáme meno. V minulosti odviedol maďarský tréner kvalitnú prácu v Budapešti. Vo vlaňajšej sezóne potom striedal v Nových Zámkoch, terajšieho lodivoda Popradu, Martina Hrnčára a býčie ródeo predvádzal na juhu Slovenska aj tento rok. Pomerne mladé a nie veľmi skúsené mužstvo sa prakticky celú sezónu pohybovalo na nižších priečkach tabuľky a nevedelo zaznamenať dlhšiu bodovú šnúru. U odborníka z neveľmi hokejovej krajiny však treba vyzdvihnúť iné faktory než konečný rezultát. Historickú sezónu pod ním zažil Juraj Šiška, ktorý sa stal najproduktívnejším hráčom klubu a zo začiatku sezóny dokonca viedol ligové strelecké štatistiky. Ani celkový herný prejav celku okolo kapitána Holendu nebol najhorší. Majoross priniesol viacero moderných prvkov, čo malo za následok nejedno prekvapenie. Napríklad na úkor víťazov základnej časti z Bratislavy. Majoross bude v Nových Zámkoch pokračovať aj ďalší rok, to sa však bude očakávať vyššia ako jedenásta pozícia.

https://www.facebook.com/HockeyClubNoveZamky/photos/4940935615960070

HK Spišská Nová Ves

Nie je samozrejmosťou, že sa tím po príchode z nižšej súťaže okamžite adaptuje na vyššiu úroveň hokeja. Rozpočet Spišskej Novej Vsi nepatril medzi najvyššie v lige a šancu dostalo hneď viacero členov mužstva, ktoré vybojovalo vlani postup cez Žilinu. To platilo aj na pozícií hlavného kouča. Tým ostal Miroslav Mosnár a zdá sa, že zaslúžene. ,,Rysy“ sa síce nevyhli výkonnostným výkyvom, keď dlhšie bodové šnúry nahrádzali obdobia sucha, no napokon to stačilo na siedme miesto a len drobnú stratu na vyraďovaciu fázu. Na outsidera z úvodu sezóny výborný počin, na ktorom má  práve hlavný kormidelník veľkú zásluhu. Pod jeho vedením zaknihovali Spišiaci 19 víťazstiev a celkovo 70 bodov. Napriek skorému vypadnutiu v play-off sa stávka na päťdesiattriročného slovenského trénera zdala byť úspešná. Mosnárova kariéra však, minimálne na čas, nebude písať ďalšiu kapitolu na Spiši. Z osobných dôvodov sa rešpektovaný tréner rozhodol v tíme nepokračovať. Uvidíme tak, či manažér Richard Rapáč ostane verný slovenským menám, alebo siahne po zahraničnom kormidelníkovi.

Na Spiši sa po sezóne udiali významné trénerské zmeny. Z osobných dôvodov skončil aj hlavný tréner Miroslav Mosnár.
Zdroj: Facebook HK Spišská Nová Ves

HK Dukla Trenčín

Poriadne horúce trénerské kreslo bolo toho roku v Trenčíne. ,,Vojaci“ začali sezónu s Jánom Pardavým, ktorý akoby nevedel nájsť správnu chémiu medzi kľúčovými hráčmi. Svoje spravili aj dlhodobé zranenia, no treba podotknúť, že značne sklamali ospevované posily Mikyska či Tybor. Druhý menovaný síce s 28 bodmi v 43 zápasoch vyhral kanadské bodovanie tímu, no na útočníka prichádzajúceho z českej najvyššej súťaže je to jednoducho málo. Zmenu mal priniesť Fín Tero Lehterä, no revolúcia sa pod jeho taktovkou nekonala a fanúšikovia sa dočkali aj jeho odvolania. Tentoraz sa na čelo postavil odchovanec klubu a jeho športový manažér v jednej osobe Branko Radivojevič. V jeho prípade išlo len o dočasné riešenie na zaplátanie diery do konca sezóny a do Dukly tak zavítala opäť nová trénerská tvár. Druhú šancu v Tipos extralige do budúcej sezóny dostane, donedávna ešte tréner Slovana, Róbert Döme.

Dukla Trenčín vystriedala v sezóne až trojicu hlavných trénerov. V baráži ju viedol manažér Branko Radivojevič.
Zdroj: Facebook HK Dukla Trenčín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *