FOTO: Facebook / HK Nitra

Tretí a posledný diel našej série o tréneroch, ktorí posôbili v tejto, alebo už minulej, sezóne slovenskej najvyššej hokejovej súťaže je na svete. Z tímov prvej štvorky menili hlavného kouča dve mužstvá. Pre jedno to skončilo titulom, pre druhé semifinálovou účasťou po šiestich rokoch. V Nitre a Zvolene ostali verní rovnakým kormidelníkom po celý čas a taktiež nemuseli banovať.

HC Košice

Populárna fínska cesta sa v metropole východu neujala. Vedenie malo veľmi dlhú trpezlivosť s lodivodom Kallem Kaskinenom, no výkony neboli hodné klubu, hrajúceho storočnicovú sezónu. Predsezónnym cieľom bolo útočiť na titul, avšak pred koncom mimoriadne vyrovnanej základnej časti družstvu hrozilo, že nebude mať zaručenú ani len priamu štvrťfinálovú účasť. V hodine dvanástej prišiel do Košíc skúsený odborník Dan Ceman. Kanadský tréner dobre pozná našu ligu, vďaka mimoriadne úspešnej anabáze v Banskej Bystrici, pár rokov dozadu. Bolo priam neuveriteľné sledovať, akú revolúciu do mužstva Ceman priniesol. S tímom skončil po odohratí kompletných päťdesiatich kôl na piatej priečke a vo štvrťfinále potvrdil vynikajúcu formu vyradením ambicióznych Michaloviec. Herný prejav, ktorý naordinoval štyridsaťosemročný kouč, narobil nemalé problémy aj najväčšiemu favoritovi na titul, bratislavskému Slovanu. Po dlhej, sedemzápasovej bitke, sa však Košiciam sezóna skončila. Vzhľadom na priebeh základnej časti ju však môžeme označiť za úspešnú. A Dan Ceman? Oficiálne novú zmluvu ešte nedostal, no za to, čo v druhom najväčšom slovenskom meste dokázal, si ju jednoznačne zaslúži.

Dan Ceman urobil za krátky čas v Košiciach doslova revolúciu
Zdroj: Facebook / HC Košice

HKM Zvolen

Pod pustým hradom ostala po celú sezónu na lavičke rovnaká trénerská tvár ako aj minulý ročník. Hlavný kormidelník Peter Oremus sa vlani radoval z prvenstva po základnej časti aj vyraďovacej fáze. Odmenou mu bolo ročné predĺženie zmluvy. Zvolen patril od úvodu ročníka k najväčším ašpirantom na titul, čo potvrdzoval konštantne kvalitnými výkonmi v celej základnej časti, ktorú zakončil na druhej priečke v tabuľke. Výraznejšie zaváhanie neprišlo ani v play-off. Tak ako počas majstrovskej sezóny, ani v tohtoročnej edícii Tipos Extraligy neprehrali ,,bryndziari“ viac ako dva zápasy v rade. Po náročnej, šesťzápasovej sérií s HK Nitra, sa ale napokon do finále pozreli práve ,,Corgoni“. Niekomu sa bronzové medaily môžu máliť, no Oremusovi stačilo aj konečné tretie umiestnenie na predĺženie spolupráce. Niet pochýb o tom, že ide o mimoriadne kvalitného lodivoda, ktorý ešte nepovedal posledné slovo a po ročnej odmlke bude chcieť opäť nad hlavu zdvihnúť majstrovskú trofej.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=704885437168503&set=a.401914040798979&type=3

HK Nitra

Pod Zoborom začal svoju šiestu sezónu (druhú v rade) Antonín Stavjaňa. Rodák zo Zlína už v minulosti jeden celkový triumf s Nitrou zaznamenal. Spolupráca medzi českým koučom a ,,Corgoňmi“ je už dlhodobo označovaná za mimoriadne výnosnú pre obe strany. Vedenie klubu už dlhší čas kráča cestou zapájania mladých hráčov, čo si neraz môže pýtať daň v podobe horších výsledkov. Nie však pod Stavjaňom. Skúsený tréner dokonale využil silné stránky svojho klubu a z podceňovaného mužstva vytvoril tím ašpirujúci na titul. Ofenzívne esá typu Samuela Bučeka, Tomáša Hrnku, Filipa Krivošíka či Adriána Holešinského naplno prejavili svoj potenciál. Takmer celú sezónu v prvom tíme strávil mladučký Adam Sýkora. Do reprezentácie sa, rovnako ako on, posunul aj Jozef Baláž. Nitra nastrieľala v základnej časti 189 gólov – spolu so Slovanom najviac z celej ligy a po napínavej bitke s Popradom a Zvolenom, prišiel zaslúžený postup do finále. V ňom sa už podpísali pod výkon tímu aj viaceré zranenia. Strieborné medaily sa však v septembri prorokovali úplne iným tímom než Nitre. Stavjaňa tak opäť dokázal svoje hokejové majstrovstvo, ktoré od dokonalosti delili len dve výhry. Momentálne je však už isté, že sa vedenie bude obzerať po novom koučovi. Stavjaňa je údajne prepracovaný a potrebuje odpočinok.

Zdroj: Facebook / HK Nitra

HC Slovan Bratislava

Sezónu Slovana sme si bližšie rozobrali v tomto článku. ,,Belasých“ viedol od jej úvodu Róbert Döme. Tím z hlavného mesta sa síce pohyboval v hornej časti tabuľky a dlho ju viedol, no často sa trápil s mužstvami, proti ktorým mal zbierať povinné body. Po návrate z olympiády tak bývalého útočníka nahradil jeho dovtedajší asistent Andrej Podkonický. Čo sa dialo ďalej, je už dobre známy príbeh. Víťazstvo v základnej časti, rýchla séria s Prešovom (vôbec jediná v tohtoročnom play-off, ktorá skončila 4:0 na zápasy), napínavé semifinále s Košicami a vyrovnané, no víťazné, vyvrcholenie v Nitre. Mladý tréner tak zbiera jeden úspech za druhým. Okrem titulu so Slovanom, má aj bronz z olympiády v Pekingu a extraligové zlato so Zvolenom. V oboch prípadoch bol však len asistentom. Až v Bratislave zvíťazil ako hlavný kouč. Akým smerom sa bude ďalej odvíjať jeho kariéra ešte nie je oficiálne potvrdené. Od vedenia Slovana ale vyšli náznaky, že o Podkonického majú záujem aj naďalej.

Zdroj: hcslovan.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *