FOTO: nokiaarena.fi

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sú už za rohom. Jedinou hostiteľskou krajinou je tento rok Fínsko. Na účel turnaja sa použije, len nedávno postavená, Nokia aréna, kde sa odohrá základná skupina B aj všetky boje o medaily a taktiež hala v hlavnom meste – Helsinkách, s názvom Helsinki Ice Hall.

Nokia Aréna

Nokia Aréna sa nachádza v Tampere a je domovským stánkom dvojice mužstiev z tohto mesta. Ilves a Tappara. Práve druhý menovaný klub je mierne zvučnejší a slovenskému divákovi napovie viac. Dve sezóny v ňom totiž odohral niekdajší reprezentant Tomáš Záborský. Tím hrá najvyššiu Liigu a pravidelne bojuje o najvyššie priečky. Majstrovský titul získal aj v nedávno skončenej sezóne. Ilves je účastníkom rovnakej ligy, no vitrína s jeho úspechmi je zatiaľ prázdna. Na trofej si hráči tohto klubu ešte nesiahli.

Stavba Nokia Arény bola dokončená v decembri 2021 a ide o mimoriadne moderný komplex, ktorý zaujme nielen moderným vzhľadom. Nachádza sa v ňom hotel, niekoľko reštaurácií či dokonca kasíno. Hala pojme 15 000 divákov a obsahuje mnoho výdobytkov modernej doby. Jedným z nich je napríklad otváranie dverí. Namiesto klasických kľúčov stačí vytiahnuť mobilný telefón, či smart hodinky.

Zdroj: Facebook / IIHF

Tímy, ktoré odohrajú zápasy v Nokia Aréne na majstrovstvách sveta:
Fínsko
USA
Česká Republika
Švédsko
Lotyšsko
Nórsko
Veľká Británia
Rakúsko

NOKIA Aréna základné informácie
Architekt – Daniel Libeskind
Dátum otvorenia – december 2021
Cena výstavby – 124 mil. eur
Kapacita – 15 000 divákov
Kapacita (hokej) – 13 455 divákov
Kluby – Ilves, Tappara
MS – skupina B, 2 zápasy štvrťfinále, semifinále, finále, boj o bronz
Zdroj: Youtube / SABBIR SNOW TV

Helsinki Ice Hall

V hlavnom Fínska nájdeme viacero zimných štadiónov. Najmodernejší a najväčší z nich – Hartwall Aréna, však prišiel o možnosť organizovať tohtoročný šampionát. Dôvodom je konflikt na Ukrajine a zároveň fakt, že halu spravujú ruskí majitelia. Dejisko skupiny A, ktorej súčasťou je aj Slovensko, sa tak presunulo na miesto, kde už v minulosti neraz proti sebe hrali družstvá na najvyššej medzinárodnej scéne. Majstrovstvá sveta sa tu odohrajú vôbec po štvrtýkrát v histórii.

V aréne s kapacitou 8 200 miest hrá svoje ligové zápasy najstarší klub z okolia Helsínk – HIFK. Mužstvo existuje už od roku 1929 a dokopy získalo sedem majstrovských titulov v najvyššej fínskej súťaži. Ten najnovší získali rok pred tým, ako sa odohrali doposiaľ posledné majstrovstvá sveta v krajine tisícich jazier. V sezóne 2010/2011.

Tímy, ktoré odohrajú zápasy v Helsinky Ice Hall na majstrovstvách sveta:
Kanada
Nemecko
Švajčiarsko
Slovensko
Dánsko
Kazachstan
Taliansko
Francúzsko

Helsinky Ice Hall základné informácie
Dátum otvorenia – 1966
Kapacita – 8 200
Kluby – HIFK
Počet odohraných MS v hale – 3
MS – skupina A, dva zápasy štvrťfinále

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *