Foto: IIHF Galleries

Síce už pred záverečným súbojom základnej časti majstrovstiev sveta bolo jasné, že Slováci postupujú do štvrťfinále, v Ostravar aréne sa odohral neľútostný súboj. Slovensku sa postavili víťazi našej skupiny, Švédi, ktorí v základnej skupine vyhrali všetky zápasy. Nakoniec zápas skončil lepšie pre Švédov, ktorí nás deklasovali rozdielom 6:1.

Prvá tretina začala vo veľkom štýle našich hokejistov, prvé striedanie nám vyšli a hráči v bielom boli všade. Už od prvých sekúnd prvej formácie, ktorá hrala v pozmenenom zložení kvôli svalovému zraneniu Hrivíka, bolo vidieť nový impulz a parádnu rýchlosť. Bohužiaľ Grman nešťastne fauloval. Zo švédskej učebnicovej presilovky sa vykľul gólový teč a Slovensko tak prehrávalo 0:1. Slováci sa však nedali zaskočiť a hneď v prvom striedaní mali obrovskú šancu. Nešťastný moment prišiel naopak v našej presilovke, keď nešťastne ramenom do mantinelu narazil Martin Pospíšil. Zatiaľ nemáme o stave nášho najlepšieho hráča žiadne informácie, dúfame však, že bude v poriadku. Po zvyšok tretiny sme Švédov nepúšťali k vysloveným šanciam a naopak, dokázali sme vyvinúť pekné šance, ktoré sme však nepremenili.

Švédi predviedli to, na čo majú

Druhú tretinu sme odštartovali naším dobrým pohybom a získali sme presilovú hru. V tej sme mali dve absolútne šance do odokrytej bránky, ale puk nie a nie zapadnúť za švédskeho brankára. Opäť raz sa potvrdilo staré známe klišé- Nedáš, dostaneš. Po obrovských šanciach, ktoré sme nedokázali premeniť v náš prospech, sme inkasovali nesmierne presnú strelu Karlsson, ktorá prepadla za Škorváneka. Za chvíľu sme mohli inkasovať opäť, ale útočiaci Grundstrom nedokázal puk ideálne zasiahnuť. Tatar fauloval a dostal za to menší trest. Vo švédskej presilovke Daňo takmer vystrelil na švédsku bránku, ale keď sa hra opäť otočila do nášhe obranného pásma, inkasovali sme po tretí krát. Za pár sekúnd nás premohol Lunderstrom a Slovensko prehrávalo 0:4. Začala sa hegemónia Švédov, ktorí nás nepustili ani s nášho obranného pásma. Čo nás bolelo tiež bolo vylúčenie Feherváryho v úplnom závere druhej tretiny, presilovku trvajúcu ešte12 posledných sekúnd prostrednej časti hry Švédi nevyužili.

Iskra nádeje

Tretia tretina začala švédskou presilovou hrou, ktorá plynulo pokračovala z druhej tretiny. Túto presilovku však naši hráči dokázali úspešne ubrániť. Potom prišla vyseknutá hokejka Tatarom a opäť sme sa museli brániť. Toto oslabenie sme zvládli a Švédi nepridali do Škorvánekovej siete piaty gól. Slovenský brankár nás v oslabení podržal výbornými zákrokmi. Potom prišla naša šanca aspoň trošku nachýliť misky váh v náš prospech v podobe presilovky. Čo sme nespravili my, spravili iní a Eriksson pridal piaty gól, dokonca v našom prečíslení v hre 5 na 4. Chlapci však nevešali hlavy a krásnou kombináciou Slafkovského a Tatara do brány zakončil Ivan. Slovensko tak znížilo nepriaznivý stav na rozdiel štyroch gólov 1:5. Následne sme mohli opäť zvýšiť v našej ďalšej presilovke, ale šancu sme nevyužili. Slovensko má momentálne najhoršie presilovky na šampionáte- premenili sme 1 z 23. Švédi v závere zápasu strelili záverečný šiesty gól. Slovensko tak prehralo 1:6.

Najlepším hráčom z radov Slovákov sa stal Miloš Kelemen.

Najbližší zápas Slovenska sa uskutoční v štvrtok o 16:20. Odohráme ho s víťazom skupiny Kanadou.