FOTO: IIHF Galleries

Na našich hokejistov čaká dnes od 20:20 posledný zápas v rámci B skupiny. Zverenci Craiga Ramsayho si zmerajú sily zo silným výberom Švédska.

Slovensko

Naši chlapci ešte postup medzi najlepšiu osmičku nemajú istý. Miestenku mohli získať výhrou v poslednom zápase s Lotyšskom, no napokon sme mu podľahli 2:3 po samostatných nájazdoch. Zisk postupovej karty do štvrťfinále máme ale stále vo svojich rukách. Pomôcť nám môže aj USA, ktoré musí zobrať Lotyšsku aspoň bod. Ak sa tak neudeje, musíme získať aspoň jeden bod my vo večernom zápase. Slovenskí reprezentanti majú na tomto turnaji za sebou celkom dobré zápasy. Prehrali iba dvakrát a to konkrétne s Nemeckom a už spomínaným Lotyšskom. Práve po zápase s pobaltským tímom sa objavili informácie o možnom zranení našich kľúčových hráčov, Martina Pospíšila a Andreja Kudrnu. Tí totiž zápas nedohrali. Lekár nášho výberu Pavol Lauko informoval, že ich účasť v dueli so Švédmi by nemala byť ohrozená.

Švédsko

Na rozdiel od nás majú Švédi postup do štvrťfinále istý už dlhšie. Dokonca po včerajšej výhre nad Francúzskom sa im podarilo aj vyhrať B skupinu. Na tohtoročných MS ešte nestratili ani bod. Darí sa im aj smerom dozadu, keď zatiaľ inkasovali iba 8 gólov. Preto budú možno v zápase s našou reprezentáciou šetriť sily pred nadchádzajúcimi vyraďovacími bojmi. Najproduktívnejším hráčom na strane Troch koruniek je Marcus Johansson. Ten v 6 stretnutiach zaznamenal 9 bodov za 4 góly a 5 asistencií.

Vzájomné zápasy

Na posledný zápas so Švédskom asi rád spomína každý Slovák. V roku 2022 sme ich totiž porazili v súboji o tretie miesto na Olympijských hrách v Pekingu. Majstrovstvá sveta sú však úplne o niečom inom, pretože pod piatimi kruhmi nemohli hrať hráči z NHL. Na svetovom šampionáte sa s nimi často nestretávame. Náš posledný spoločný zápas sme hrali ešte v roku 2021. Vtedy sme síce prehrali 1:3, keď jediný gól Slovenska strelil Peter Cehlárik, no napokon sme postúpili do štvrťfinále zo 4. miesta o dva body práve pred severanmi. Keď by sme sa chceli pozrieť, kedy sme Tri korunky na vrcholovom turnaji porazili, museli by sme ísť o 18 rokov dozadu. V roku 2006 sme zvíťazili 5:2.