FOTO: Hockey Slovakia

Po včerajšom nevydarenom vstupe našich mladíkov do turnaja čakal dnes na výber trénera Martina Dendisa obhajca titulu a celkovo dvadsaťdvanásobny majster Hlinka Gretzky Cupu, výber Kanady na súpike aj s očakávanou jednotkou budúcoročného draftu Michaelom Misom.

Priebeh zápasu

Ako Slováci, tak aj Kanaďania včera svoj zápas prehrali. Nehovoriac o tom, že kvalita hráčov na papieri je jednoznačne na strane nášho súpera, Javorové listy boli od úvodu zápasu hladšie po víťazstve. Veď výsledkom toho bol aj prvý inkasovaný gól do siete Rafaja, ktorý padol už dvadsaťdva sekúnd po úvodnom buly z hokejky Berklyho Cattona.

Nemeniaci sa obraz hry priniesol do prvého klaksónu ešte jeden gól Kanady, keď sa presadil Ryder Ritchie. Po treťom inkasovanom góle od očakávanej draftovej jednotky v budúcom roku Michaela Misu sa už ale presadili na obrovskú radosť vypredaného trenčianskeho zimného štadióna aj slovenskí hokejisti. Postaral sa o to dorážkou z predbránkového priestoru kapitán Tomáš Pobežal. Zlepšený slovenský výkon gradoval a tlak v kanadskom útočnom pásme priniesol druhý gól. Do streleckej listiny sa zapísal Martin Rudolf Liška. Potom sa už ale zverenci Dendisa odmlčali a nasledovala kanadská smršť v podobe štyroch strelených gólov za sebou. Po treťom vystriedal Richarda Rafaja v bráne Benjamín Varša. Pred druhou prestávkou už len skóre za našich kozmeticky upravil strelou od modrej Adam Beluško.

Tri inkasované góly za päťdesiatšesť sekúnd, Rafaj znova v bráne a následne krásny lakrosový zásah, tzv. michigan, od Pobežala, no a neskôr opäť gól do slovenskej siete. Po troch minútach v tretej tretine bolo jasné, že Kanaďania dnes uštedria našim poriadny výprask. V samom závere ešte hokejisti pod vedením trénera Letanga skórovali trinástykrát v zápase.

Hlasy po zápase

Martin Dendis, tréner Slovenska: „S Kanadou sme sa doťahovali hore-dole. Po góle na 2:3 sme ožili, no hneď v ďalšom striedaní sme dostali gól a momentum sa priklonilo na stranu Kanady. Boli sme príliš pasívny. Potrebujeme hrať fyzickejšie a viac do tela. Nemyslím si, že výkon ovplyvnil rešpekt voči súperovi. Skôr nám chýbala tá agresivita. Tomáš Pobežal si dovolil pekný gól. Je to slušný hokejový moment. My sa však musíme pozerať na tímový výkon a tam máme čo zlepšovať. V druhej tretine sme na nejakých šesť minút dokázali Kanadu zatlačiť, čo súpera frustrovalo. Teraz to potrebujeme ukazovať dlhší čas.“

Tomáš Pobežal, útočník Slovenska: „Ťažko sa hľadajú slová. Kanada nám nastavila veľké zrkadlo. Musíme sa z toho poučiť a ísť zajtra do nového zápasu. Po dvoch rýchlych góloch sme si akoby mysleli, že už to pôjde samé. Pri mojom góle som videl, že tam bol suchý ľad, tak som to skúsil. Teraz po zápase je to však už nepodstatné. Viac by ma tešilo, keby sme vyhrali. Je ťažké byť lídrom v takýchto zápasoch. Je však na mne aj mojich asistentoch aby sme pozdvihli tím pred zajtrajším zápasom.

Slovensko – Kanada 4:14 (0:2, 3:6, 0:0)

Góly: 23. Pobežal, 26. Liška (Semančík, Feranec), 36. Beluško (Pobežal), 42. Pobežal (Tomík, Fabuš) – 1. Catton (Misa, Wetsch), 10. Ritchie (Beaudoin, McQueen), 23. Misa, 26. Catton (Misa, Dickinson), 31. Misa (Mews, Marrelli), 33. Lindstrom (Mews, Martone), 34. Poirier (Josephson, Massé), 39. Ritchie (Spence), 41. McQueen (Ritchie, Elick), 41. Ritchie (Beaudoin, McQueen), 41. Wetsch (Dickinson, Mews), 43. Massé (Poirier, Elick), 58. Ritchie (Misa, Perekh), 60. Martone (Misa)

Slovensko: Rafaj (Varša) – Radivojevič, Kupec, Húževka, Beluško, Šlank, Petráš, Fabuš – Chovan, Pobežal, Zálešák – Tomík, Pitka, Kiss – Liščinský, Maruna, Tomašec – Liška, Semančík, Feranec

Kanada: D’Aigle (George) – Elick, Marrelli, Mews, Dickinson, Cristoforo, Danford, Parekh – Wetsch, Catton, Misa – Ritchie, McQueen, Beaudoin – Martone, Lindstrom, Spence – Poirier, Josephson, Massé