FOTO: IIHF Galleries

Kvarteto nedeľných zápasov prinieslo dôležité merania síl. Väčšine mužstiev ostáva odohrať jeden, nanajvýš dva zápasy a viac-menej sa už profiluje osem tímov, ktoré za sebou nechajú druhú polovicu účastníkov a postúpia do play-off. Pre nejeden tím, vrátane Slovenska, má cenu zlata každý ukoristený bod.

Vysoká výhra a štvrťfinálová nádej

Hokejisti Nemecka potvrdili úlohu favorita v zápase s Maďarskom. V prvej tretine sa outsider ešte celkom dobre držal. Jediným čiernym momentom v sieti našich južných susedov bolo, keď Gólmana Horvátha prekonal na konci ôsmej minúty Stachowiak. Stretnutie sa lámalo najmä v druhom dejstve, ktoré Nemecko vyhralo pohodlne 3:0. Záverečná tretina priniesla ešte ďalšie tri presné zásahy Nemecka ako aj dva góly Maďarska. Konečný rezultát bol teda 7:2 pre Nemecko.
V priebežnom poradí sa tak zverenci trénera Kreisa dostali na postupovú štvrtú priečku. Pred piatym Dánskom, ktoré má však zápas k dobru, si vytvorili jednobodový náskok. Maďarsko ostáva s dvoma bodmi predposledné o bod pred Rakúskom.
„Sú to pre nás dôležité body. Nebol to jednoduchý zápas. Súper hral výborne v strednom pásme, kde vyčkával na našu chybu,“ zhodnotil pre web IIHF kapitán víťazného celku, Moritz Müller.

Jedni zostúpia, druhí (možno) postúpia

Slovensko a Slovinsko narazili na seba v mimoriadne dôležitom stretnutí. Duel napovedal veľa smerom k ďalšiemu priebehu turnaja. Gólom z úniku v úvode druhej tretiny ho rozhodol útočník Richard Pánik. Vynikajúci výkon podal aj brankár Stanislav Škorvánek, ktorý zneškodnil všetkých 33 striel súpera. Slovensko vďaka víťazstvu stále živí šancu na postup do štvrťfinále, kým Slovinsko má zápas pred koncom základnej skupiny istý zostup do nižšej kategórie.


„Nemali sme dobrý záver. Stratili sme veľa pukov. Náš brankár bol však skvelý. Dal nám šancu na toto víťazstvo,“ vyjadril sa pre IIHF navrátilec do slovenskej zostavy, Mário Grman.

Sklamanie panovalo na tvárach hráčov zostupujúceho Slovinska. „Nemali sme dobrý úvod. Našťastie nás podržal brankár. Ten bol dnes úžasný. Na záver sme nedokázali skórovať. To sa nám nestalo prvý raz na turnaji. Vytvorili sme si veľa šancí, najmä na konci, ale nepretavili sme ich v gól. Jednoducho smola,“ neskrýval pre web IIHF trpkosť prehry útočník Žiga Jeglič, ktorý je slovenskému fanúšikovi dobre známy najmä z úspešných ročníkov v Slovane Bratislava.

Pohodlná výhra a strata štvrťfinále

Hokejisti USA zdolali tím Francúzska pohodlne 9:0 a poistili si prvé miesto v tabuľke pred druhým Švédskom. Tri korunky majú síce k dispozícií zápas k dobru, no ich manko na aktuálneho lídra A skupiny je až štvorbodové.


Francúzsko debaklom stratilo všetky šance na postup medzi najlepšiu osmičku turnaja. Na štvrtú pozíciu, znamenajúcu postup, aktuálne strácajú päť bodov a získať budú môcť maximálne tri. V náročnom stretnutí proti Nemecku.
USA budú môcť definitívne potvrdiť postup z čela tabuľky v zápase so Švédskom.

Priamy súboj o post lídra v skupine B rozuzlený

Švajčiarsko v ňom zdolalo hokejistov Česka 4:2. Po gólovo vyrovnanom prvom dejstve, kedy dokonca naši západní susedia viedli po góle Červenku, prišla tretina druhá. V nej zobral na seba osud tímu Andreas Ambühl, ktorý dvoma gólmi v rozmedzí necelých piatich minút zabezpečil Helvétom sľubný náskok do ďalšieho priebehu.
Šancu na vyrovnanie priniesol gól najlepšieho strelca na turnaji, Dominika Kubalíka z 53. minúty. Už o tri minúty neskôr však prinavrátil Švajčiarom dvojgólové vedenie Richard.

ZOSTAVA 7. HRACIEHO DŇA: Škorvánek (33 zákrokov) – Perunovich (1+2), Wissmann (0+3) – Peterka (1+3), Ambühl (2+0), Gauthier (3+1)