FOTO: FB/ HK Nitra

Sezóna 2023/2024 sa nám skončila v stredu. Poznáme jej víťaza, ktorým sa stali hokejisti HK Nitra. Na druhom mieste sa umiestnili hokejisti Spišskej Novej Vsi a bronzové medaily zavesili na krk Michalovčanom. My sa ale dnes spätne pozrieme na sezónu majstra.

31. ročník Tipos extraligy priniesol počas svojho trvania množstvo prekvapení. Medzi nich patrí aj to, že Nitra to dokázala vytiahnuť z ôsmeho miesta po základnej časti až na najvyšší stupienok. Práve základná časť bola pre Corgoňov veľmi vyrovnaná. Svedčí o tom aj fakt, že z 50 zápasov uspeli v 25 a rovnaký počet stretnutí aj prehrali. Zverenci Antonína Stavjaňu odohrali v tomto ročníku aj zopár zaujímavých meraní síl. V 6. kole síce doma podľahli Zvolenu vysoko 3:9, no jeho veľkému rivalovi s Banskej Bystrice nasúkali pod Zoborom v 11. kole až 10 kúskov.

Hokejisti Nitry po základnej časti skončili na už spomínanom ôsmom mieste, a tak museli bojovať o play-off v predkole. V ňom sa im do cesty postavil Trenčín. Vojaci aj napriek vedeniu v sérií 2:1 napokon odchádzali po piatom stretnutí ako vypadávajúci. Následne už vo štvrťfinále čakal tím okolo kapitána Branislava Mezeia, víťaz trofeje Dušana Pašeka pre prvý celok po základnej časti, Poprad. Vďaka skvelej východiskovej pozícií boli jednoznačným papierovým favoritom na postup ďalej práve kamzíci. Ale rozhoduje sa na ľade, kde boli lepší Corgoni. Tí napokon zvíťazili v sérií 4:2. V semifinále si hokejky skrížil s druhým najlepším tímom po základných bojoch, teda Michalovcami. Už po úvodných dvoch zápasoch bolo ale jasné, že táto semifinálová dvojica zvedie medzi sebou tuhé boje. Líšky totiž prehrali s Nitrou prvé dva zápasy, dokonca na vlastnom ľade. Najmä to druhé domáce stretnutie Dukle absolútne nevyšlo, pretože prehrala vysoko 2:8. Možno aj tento faktor napokon rozhodol túto sériu po ktorej sa tešili z postupu do finále hráči vedení Stavjaňom. Ako sa hovorí – posledný krok je najťažší, ale v tomto roku to až tak neplatilo. Nitra totiž zvíťazila nad Spišskou Novou Vsou jasne 4:0 na zápasy. Stala sa tak po siedmych rokoch opäť víťazom extraligy a získala do svojej vitríny znova pohár Vladimíra Dzurillu.

Najproduktívnejším hráčom Nitry bol po základnej časti slovenský útočník Samuel Buček. Ten mal po nej na svojom konte 57 bodov za 26 gólov a 31 asistencií. Druhým bol Američan Brent Gates , ktorý nazbieral iba o 4 body menej. Posledný menovaný hráč si v play-off svoje bodové čísla nevylepšil, pretože nenastúpil ani do jedného zápasu. Vo vyraďovacej fáze súťaže sa nič na prvej priečke oproti základnej časti nezmenilo. No na druhej pozícií sa už nachádza meno, ktoré nebude žiadnemu fanúšikovi cudzie. Je ním americký forvard Robby Jackson. Ten zaznamenal v play-off rovnaký počet zápasov a aj bodov, teda 21.