Foto: NHL.com

Draft do NHL je jednou z najsledovanejších udalostí sezóny. Čas, počas ktorého sa na všetkých 32 klubov upierajú pohľady tisícok fanúšikov z celého hokejového sveta, aby uvideli mená, ktoré azda v budúcnosti ponesú ťarchu úspechu celého klubu na vlastných ramenách. Hokejový klub St. Louis Blues, ponúkol zaujímavým spôsobom pohľad do zákulisia celej akcie.

Pre slovenského fanúšika sú práve Bluesmani tímom, ktorý potešil na uplynulom výbere talentov až dvojnásobne. Najprv privítali vo svojich radoch talentovaného Dalibora Dvorského (10. miesto) a v neskoršom kole draftu siahli aj po Jurajovi Pekarčíkovi (76. miesto).

Celoročná práca skautov začala vrcholiť 17 dní pred podujatím. V meste Niagara on the Lake, v štáte Ontário. „Každoročne tu organizujeme záverečné porady so skautami, na ktorých dáme dokopy zoznamy jednotlivých hráčov pre nadchádzajúci draft,“ hovorí asistent generálneho manažéra Ryan Miller.

Sprvu sa rozoberajú najtalentovanejší hráči, postupne sa v rebríčkoch posúvajú funkcionári nižšie. „Myslím si, že najbližšie dni sú jedny z tých, ktoré najviac ovplyvnia našu nasledujúcu sezónu. Hráčov sme už videli a otestovali na NHL Combine. Videli sme ich kondičku aj potenciál, ktorý môžu dosiahnuť. Pozreli sme si taktiež ich posledné zápasy, veď len pred nedávnom skončil Memorial Cup (každoročný turnaj zámorských minoritných juniorských líg spadajúcich pod CHL, pozn.). A teraz už prechádzame zoznam hráčov od hora až dole, spredu aj zozadu. Diskutujeme o najmenších detailoch, pretože si chceme byť istí o správnosti našich draftových výberov,“ vysvetľuje program preddraftových porád generálny manažér Doug Armstrong.

„Tento chalan sa mi pozdáva. Hrá tvrdo a je silný na puku. To je niečo, čo len tak nenaučíte,“

Skaut Keith Tkachuk o Daliborovi Dvorskom

V pútavo urobenom videu sú následne ukázané zábery zo skautských stretnutí.

„Byť skautom je jedna z menej nápadných funkcií v hokeji. Začína sa v septembri a to cestovaním naprieč celou Severnou Amerikou a Európou. Ide o samotársky život. Cestujú síce s menšou skupinkou, ale zaujímavé je, že keď sa príde na štadión, tak sa všetci roztrúsia. Nikdy neostanú sedieť vedľa seba,“ opisuje život skauta Armstrong.

Hneď medzi najväčšími talentami nechýbalo meno Dalibora Dvorského. Skaut, Stefan Elvenes, vyzdvihol v prvom rade jeho charakter či tvrdú prácu. „Nebojí sa hrať tam, kde to bolí najviac,“ hovorí.
Postupne ho dopĺňajú aj ďalší kolegovia. „Tento chalan sa mi pozdáva. Hrá tvrdo a je silný na puku. To je niečo, čo len tak nenaučíte,“ vyjadril sa na adresu Slováka Keith Tkachuk.
„Mne u neho chýba prehľad a schopnosť tvoriť hru. Potreboval by viac kombinovať aj so spoluhráčmi a nestrieľať z pozícií, kde je nízka pravdepodobnosť presadenia sa,“ hovorí ďalší zo skautov.

Postupne sa pretriasajú aj ďalšie mená, ktoré by si vedenie vedelo v organizácií predstaviť.

A ako sa teda dohodnú na konečných menách, ktoré celok prioritne posilnia? „Ide o dohodu celej skupiny. Keď dôjde k nezhode, alebo remíze pri niektorých hráčoch, v pozícií urobiť definitívu som tu potom ja,“ vysvetľuje Tony Feltrin, riaditeľ skautov Blues.

Video následne prevádza diváka jednotlivými dňami až na samotné podujatie. Ani v ňom nie je o zaujímavé momenty núdza. Manažment tŕpne až do poslednej chvíle, či mu niektorý z tímov „neukradne“ vytypovaného hráča číslo jeden, Dalibora Dvorského. Slovák napokon ostáva voľný i po deviatom výbere prislúchajúcemu Detroitu Red Wings. Na pódiu už stoja zástupcovia Blues. „St. Louis Blues s potešením vyberajú Dalibora Dvorského zo švédskeho AIK,“ informuje za celú organizáciu Feltrin a predstavuje tak najvyššie draftovaného slovenského hokejistu v aktuálnom ročníku.

Celé video si môžete pozrieť v originálnom znení tu: