FOTO: NHL.com

S koncom sezóny NHL zároveň prichádza aj tradičné vyhodnotenie hlasovania komisie hokejovej siene slávy v Toronte. Tá v roku 2023 opäť spoznala sedem nových členov.

Spomedzi hráčov sa obrovskej pocty dočkali až traja brankári – Henrik Lundqvist, Mike Vernon a Tom Barrasso. Zaujímavosťou je, že plagáty práve Vernona a Barrassa mával legendárny švédsky gólman na stene svojej detskej izby. Henrik Lundqvist sa dostal do siene slávy už 3 sezóny po konci kariéry, teda v najkratšej možnej dobe: “ Je to naozaj skvelé. Keď vyrastáte ako dieťa, pozeráte sa práve na takých brankárov, čo hrajú výborne, tak získavate inšpiráciu.“

Svoju bohatú kariéru strávil Lundqvist celú v New Yorku Rangers. Ten dotiahol v roku 2014 až do finále Stanley Cupu, kde však nedokázali poraziť LA Kings. Lundqvist bol päťkrát finalistom v hlasovaní o Vezina Trophy pre najlepšieho brankára NHL, v roku 2012 ju aj sám vyhral. So 459 vychytanými výhrami je šiesty medzi brankármi NHL a prvý medzi tými európskymi. Pre tri korunky taktiež vychytal olympijské zlato v 2006, striebro v 2014 a nechýba mu ani titul majstra sveta z roku 2017.

Ako ďalší bol uvedený Tom Barrasso. Medzi jeho najväčšie úspechy patria Vezina a Calder Trophy zo sezóny 1983/84, ktorá bola vôbec jeho prvou po drafte. V rokoch 1991 a 1992 taktiež pomohol Pittsburghu Penguins pri zisku dvoch Stanley Cupov.

„Určite som neočakával žiadny telefonát. Pravdou je, že pre nich bolo ťažké sa mi dovolať po tom, čo spravili rozhodnutie. Je to ultimátna pocta. Posúdiť, či máte ten level nie je na vás ale na iných a je neuveriteľné, že komisia vybrala práve mňa.“ povedal dnes už 58-ročný americký brankár.

Ďalším uvedeným je Mike Vernon. Ten v roku 1989 pomohol Calgary Flames k zisku Stanley Cupu. Kapitánom mužstva bol vtedy Lanny McDonald, ktorý je dnes predsedom komisie, ktorá vyberá členov siene slávy.

„Myslel som, že ma Lanny chce zavolať na golf. Bolo super počuť jeho hlas. Bolo to pre mňa dosť emotívne. Síce som si počkal trochu dlhšie, no stojí to za to.“ zažartoval Vernon. Okrem Stanley Cupu s Calgary vyhral ešte jeden v roku 1997 s Detroitom Red Wings. Vtedy získal aj Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča playoff.

Jediným mužským korčuliarom uvedeným do siene slávy sa stal Pierre Turgeon. Turgeon je vôbec najproduktívnejším hráčom, ktorý ešte nebol v sieni slávy. Čakal na túto poctu až 13 rokov a mnohí si mysleli, že už je aj na akejsi čiernej listine, kvôli nezhodám s kanadskou reprezentáciou, ktorá ho nikdy nevolala na reprezentačné turnaje. Z trofejí má ale na konte „iba“ Lady Byng Trophy pre najväčšieho džentlmena NHL.

Zo ženských hráčom bude do siene slávy uvedená Caroline Oullette. Tá má na konte štyri zlaté medaily z olympijských hier, šesť zlatých medailí z MS a množstvo úspechov aj v klubovom hokeji.

Tradične boli do siene slávy uvedení aj dve osobnosti v kategórii budovateľ. Prvým je Ken Hitchcock, tréner so štvrtým najväčším počtom odkoučovaných víťazstiev NHL a víťaz Stanley Cupu ako hlavný tréner Dallasu v 1999. Pocty sa dočkal aj Pierre Lacroix, dlhoročný generálny manažér Colorada Avalanche, ktorý postavil dva víťazné tímy v rokoch 1996 a 2001. Ten však žiaľ prednedávnom zomrel a do siene slávy bude uvedený posmrtne.