FOTO: IIHF Galleries

Majstrovstvá sveta v hokeji sa nám pomaličky rozbiehajú. Dnes bola na programe už poriadna porcia zápasov, ktorých sa dokopy odohralo 6.

Tesná výhra Francúzska po predlžení

Úplne prvé predlženie na turnaji odohrali hokejisti Francúzska. Tí vyhrali vo svojom úvodnom vystúpení vo vyrovnanom stretnutí s Rakúskom 2:1. Prvá tretina bola gólovo lepšia pre zverencov Philippa Bozona, pretože jediný gól v nej strelil počas početnej prevahy Tim Bozon. Na vyrovnanie čakali diváci v Tampera Deck Arene až do záverečnej časti. Na začiatku nej ponúkol Texier Rakúsku 5 minútovú presilovú hru. Tí ňou nepohrdli a stretnutie poslal do predĺženia útočník Salzburgu Thomas Raffl. V ňom o víťazstve Francúzka rozhodol už po 39 sekundách v presilovke Sacha Treille. Ten zabezpečil svojmu národnému tímu prvé tri body do tabuľky A skupiny.

„Je to perfektný spôsob, ako začať turnaj,“ povedal po stretnutí strelec rozhodujúceho gólu Treille.
„Bolí to,“ zhodnotil zase brankár Rakúska Kickert. „Bolo by pekné zvíťaziť za tri alebo aspoň dva body.

Divoká jazda Švajčiarska

V Rige aréne sa v prvom zápase dneška stretli Švajčiarsko a Slovinsko. Helvéti nemali zo Slovinskom žiadne zľutovanie a na úvod šampionátu im nadelili 7 chodové gólové menu. To aj napriek tomu že po úvodnej tretine prehrávali iba 2 gólovým rozdielom, ktoré Švajčiarsku zabezpečili Malgin spoločne s Jerome Moser. Druhá tretina bola na góly chudobná, keďže sa presadil iba Niederreiter. V tretej tretine strelilo Švajčiarsko ďalšie štyri presné zásahy za chrbát slovinského brankára Kroselja a napokon zvíťazili v celom zápase 7:0. Pre brankára Helvétov Leonarda Genonina to bol skvelý štart, pretože kryl všetkých 17 striel súpera a vychytal v prvom zápase prvé čisté konto na majstrovstvách sveta.

Víťazný návrat Maďarska medzi elitu sa nekonal

Medzi elitu sa vrátili naši južný susedia z Maďarska. Na úvod turnaji ich čakali húževnatý Dáni. Tí patrili pred zápasom aj k papierovým favoritom. Túto úlohu splnili a po dominantom výkone ich zdolali 3:1. Skóre tohto zápasu otvoril v presilovke útočník Winipegu Ehlers. Ten zvyšoval na 2:0 v rovnakej hernej situácií. Maďarsku sa ale podarilo streliť kontaktný gól zásluhou Sofron. Definitívnu výhru Dánom zabezpečil Poulsen.

„Myslím si, že väčšinu zápasu sme hrali dobre, ale trochu sme si to sťažili viac, ako by sme chceli,“ priznal dánsky obranca Oliver Lauridsen. „Možno musíme byť o niečo efektívnejší, pokiaľ ide o šance, ktoré dostávame, aby sme mohli zápas ukončiť skôr.“

Nájazdová lotéria v prospech Kazachstanu

V druhom zápase našej B skupiny sa stretlo aj Nórsko s Kazachstanom. Nóri vyhrávali na začiatku druhej tretiny aj 3:1 po dvoch presných zásahoch Haga, oba sa mu podarilo streliť v presilovej hre, a aj jedného gólu Holma. No Kazachstan sa nevzdal a päť minút pred druhým klaksónom, znížil Orekhov. A vyrovnanie zabezpečil Kazachom Mikhailis. V predĺžení gól nepadol, o výhre Kazachstanu rozhodol dvoma gólmi v nájazdovej lotérií Starchenko.

Nemecko takmer prekvapilo favorita

Hokejisti Fínska chceli zabudnúť na včerajšiu prehru s USA, no ďalším jeho súperom v skupine boli veľmi nepríjemný Nemci. Prvý, kto sa ale presadil bol domáci výber konkrétne útočník Montrealu Joel Armia. Vyrovnanie Nemcka ale obstaral ešte do prvej prestávky Noebels. Druhá tretina bola na góly veľmi bohatá, keďže v nej oba celky strelili po dva presné zásahy. Do tretej tretiny sa tak išlo za vyrovnaného stavu 3:3. Napokon sa z víťazstva tešili Fíni. O ich výhre rozhodol obranca Mikko Lehtonen. Domáca reprezentácia tak potešila takmer 12 tisíc divákov a zabudli tak na včerajšiu prehru s USA. Tento napínavý zápas mal aj slovenskú stopu, pretože hlavným arbitrom Miroslav Štolc.

Lotyšsko porazené slovenskou bojovnosťou

Všetci fanúšikovia na Slovensku dúfali že prvé víťazstvo na šampionáte príde už v dnešnom zápase s Lotyšskom. Napĺňať sa to začalo už po 44 sekundách, keď sa po zadovke presadil Matuš Sukeľ. Tesný jednogólový náskok sme držali až do 36 minúty. Na 1:1 vyrovnal po chybe Okuliarovej chybe na útočnej modrej čiare po samostatnom nájazde Abols. O výhre našich rozhodol 10 minút pred koncom z dorážky. Potom sme aj vďaka našej veľkej bojovnosti a obetavosti, ale najmä vďaka skvelému brankárovi Stanislavovi Škorvnánkovi, ktorý bol vyhlásený aj za najlepšieho hráča zápasu, jednogólový náskok a napokon sme vyhrali najtesnejšie 2:1.

Formácia dnešného dňa

Brankár: Stanislav Škorvánek (27/28, 96,4%)

Obrancovia: Mikko Lehtonen (1+1), Christoph Bertschy (1+1)

Útočníci: Malgin Manninen (2+0), Denis Malgin (2+1), Nikolaj Ehlers (2+0)


Pozn. Vyjadrenia hráčov sú z webu IIHF