FOTO: Facebook / HK Nitra

Blíži sa veľké finále. Z pôvodných dvanástich tímov ostali v hre o titul len dva. Budeme svedkami posledných striel, posledných extravagantných zákrokov, posledných hitov, posledných vylúčení a posledných gólov v aktuálnej extraligovej sezóne. Štatistiky (nielen) zo základnej časti sľubujú naozajstnú hokejovú lahôdku. Na ľad vykorčuľujú proti sebe mužstvá s najvyšším počtom nastrieľaných gólov v základnej časti a zároveň celky, ktoré najlepšie spojili kvalitu s bojovnosťou, aby prešli prvými kolami vyraďovacej fázy a dostali sa až do finále. Kto bude na jeho konci úspešnejší? Hviezdami nabitý káder Slovana Bratislava alebo mladé a dravé mužstvo HK Nitra?

Obranný val či útočné šíky?

O ofenzívnej sile oboch tímov vie celá liga. 189-krát sa v základnej časti radovali z priznaného presného zásahu hráči Slovana aj Nitry. Produktivitu ovládol so 64 bodmi v päťdesiatich zápasoch kanonier ,,Corgoňov“ Samuel Buček. Tím pod taktovkou Andreja Podkonického však má v tabuľke TOP 5 bodovania hneď trojicu ťahúňov. Brant Harris (21+38), William Rapuzzi (25+31) a Andrew Yogan (20+32) patria medzi lídrov aj vo vyraďovacích bojoch. Lenže známe športové príslovie hovorí, že ofenzíva síce vyhráva zápasy, no práve fungujúca a zabezpečená obrana siaha po tituloch. V prípade, že sa ním rozhodnú riadiť tréneri pri ordinovaní taktiky, kúsok navrch by mohol mať Slovan. V bráne majú vyrovnanú dvojicu oba celky, no práve ,,Belasí“ inkasovali zo všetkých mužstiev v základnej časti najmenej gólov.
Play-off je ale iná súťaž. Nitra síce odohrala oproti Slovanu o dva zápasy viac, no na druhej strane mala náročnejšieho súpera v prvom kole. Napriek tomu skórovala 46-krát, kým ,,Belasí“ sa presadili 34 raz, čo je značne menej. Keď spočítame počet inkasovaných gólov, tak majú navrch hráči z metropoly Slovenska (23 ku 35). V tomto smere tak bude zaujímavé sledovať, či budú tieto štatistiky niečo platné, alebo uvidíme úplne iné tímy. Predsa ide o všetko.

Zdroj: HC Slovan Bratislava

Faktor skúseností

Napriek tomu, že vekový priemer tímu spod Zobora je oproti Slovanu menší takmer o dva roky, počet odohraných zápasov v najlepších svetových ligách majú oveľa vyšší hráči Nitry. Už len v NHL vidíme obrovský rozdiel, hoci ten celý robí vlastne jediné meno – Branislav Mezei, ktorý odohral v najprestížnejšej lige dovedna 240 zápasov, z toho 23 v play-off. Do jedného duelu vykorčuľoval aj gólman Matt O´Connor. V družstve od Dunaja ako jediný okúsil atmosféru NHL Milan Kytnár. Slovenský center nastúpil na jeden zápas.
KHL má potom už výraznejšie zastúpenie. V Slovane je hrajúcou legendou Michal Sersen, ktorý práve s orlom na hrudi odohral v nadnárodnej súťaži 354 zápasov. Hneď v prvom zápase ho však neuvidíme. Za vrazenie do rozhodcu v siedmom dueli s Košicami, dostal jednozápasový dištanc. Stovku stretnutí v danej lige už nepokoril nikto zo Slovanistov, no za zmienku stojí 81 duelov Marcela Haščáka, či rovná päťdesiatka odohraných zápasov Tomáša Matouška. Antonín Stavjaňa má v tíme zase Ivana Švarného s 236 zápasmi v KHL a najstaršieho hráča extraligy, Branislava Mezeia, ktorý odohral 215 duelov v KHL. Spomenúť môžeme tiež 86 zápasov Tomáša Hrnku. Je jasné, že tieto záznamy nie sú všetko a podstatnejšia je aktuálna kvalita, než minulosť, no aj skúsenosti z náročných duelov v kvalitných súťažiach, môžu mať v dôležitých zápasoch cenu zlata.

Zdroj: HK Nitra

Trénerskí rivali

Na jednej strane Andrej Podkonický, na druhej Antonín Stavjaňa. Prvý menovaný svoju trénerskú kariéru ešte len rozbieha, český kouč už odtrénoval nejeden významný zápas.
Podkonický má už na konte olympijský bronz ako asistent trénera a v minulej sezóne sa v rovnakej pozícií radoval z majstrovského titulu so Zvolenom. Tento rok bude poškuľovať po ďalšom cennom kove, opäť so zlatým nádychom. Tentokrát by však už oslavoval ako hlavný kormidelník, čo je určite málinko vyššia méta. Na zžitie sa s tímom, nemal toľko času, čo jeho náprotivok, no bilancia zápasov od kedy prevzal kormidlo šéfa lavičky, je vynikajúca a optimistická pre fanúšikov Slovana.
Stavjaňa už tiež získal majstrovskú trofej, keď k nej doviedol v sezóne 2015/2016 práve Nitru. Pod Zoborom si šesťdesiattriročný niekdajší obranca trénovanie poriadne užíva. Veď s jedným z najmladších tímov postúpil až do finále a darilo sa mu aj v základnej časti. Hráči vedia, čo od nich lavička vyžaduje a Stavjaňa určite vie akú taktiku na Slovan použiť. Chémia medzi kádrom a trénerom je naozaj obrovskou výhodou pre ,,Corgoňov“.

Faktorov, ktoré ovplyvnia finále je mnoho. Dá sa povedať, že séria nemá favorita. Ukázať sa môže jeden aj druhý tím. Bez pochýb však vyvrcholenie ročníka pritiahne tisícky fanúšikov po celom Slovensku. Verme, že budeme svedkami atraktívneho hokeja, s búrlivou, ale slušnou atmosférou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *