FOTO: profimedia.cz

Okrem našej najvyššej súťaže sa v nedeľu začne aj semifinále play-off českej Tipsport extraligy. O pohár T. G. Masaryka zabojuje aj viacero slovenských hokejistov, ktorých si bližšie rozoberieme v dnešnom článku.

HC Oceláři Třinec

Třinec bude obhajovať extraligový titul už tretiu sezónu. Mužstvu okolo trénera Zděnka Motáka ale základná časť rozhodne nevyšla, pretože ako jediný tím zo semifinále musel ešte absolvovať predkolo. V ňom si však poradil s Litvínom jasne 3:0. Následne sa mu podarilo vyradiť vo štvrťfinále aj jedného z adeptov na víťazstvo Spartu Prahu. Počas aktuálnej sezóny mu ku dobrým výsledkom pomáha aj osem Slovákov. Konkrétne ide o obrancu Martin Maričina a útočníkov Marka Daňa, Vladimíra Draveckého, Tomáša Marcinka, Libora Hudáčka, Miloša Romana, Samuela Bučeka a Patrika Hrehorčáka. Posledný menovaný ale naposledy odohral súťažný zápas za svoj klub ešte 15.2. Dôvodom jeho absencie je zranenie ramena.
Keď sa pozrieme na produktivitu, tak počas základnej časti kraľuje z našich hokejistov Marko Daňo. V play-off ho ale na líderskej stoličke vymenil Tomáš Marcinko. V klube pôsobí ešte jeden Slovák, ktorým je asistent trénera Vladimír Országh.

HC Dynamo Pardubice

Prvý tím po základnej časti vstupoval do nadstavbovej časti až vo štvrťfinále, kde jeho kvalitu preveril Olomouc. Víťaz trofeje Jaroslava Pouzara, ktorá je určená pre víťaza základnej časti, si s nimi ale poradil jasným víťazstvom v sérií 4:0. Hráči z Pardubíc by chceli túto sezónu opäť dvihnúť nad svoju hlavu pohár pre T.G. Masaryka. Naposledy sa im to podarilo ešte v sezóne 2011/2012. K tomuto úspechu by chcela svoju hokejku priložiť aj dvojica hráčov zo Slovenska. Sú nimi obranca Peter Čerešňák a útočník Matej Paulovič. Počas celej sezóny je bodovo úspešnejší práve Čerešňák, ktorý je zároveň lídrom svojho tímu v počte plus/mínus. Do bojov počas základnej časti zasiahli aj Martin Bučko a Pavol Štetka. Obaja sa v zostave Pardubíc objavujú iba sporadicky.

Mountfield HK

Ďalším tímom medzi najlepšou štvoricou je mužstvo z mesta Hradec Králové, ktorý sa len o bod vyhol osemfinálovým bojom. Aj v tomto celku máme zastúpenie medzi hráčmi. Dres Mountfieldu oblieka trojica Mislav Rosandič, Oliver Okuliar a aj Lukáš Cingel. Najproduktívnejším bol vo vyraďovacích bojoch rodák z Trenčína Oliver Okuliar. Ten dal o sebe vedieť aj v poslednom zápase štvrťfinálovej série proti Libercu, keď si pripísal 1+1. Počas základnej časti ale pomyselnú korunu najlepšie bodujúceho hráča získal Lukáš Cingel. Ten však kvôli zraneniu prsta posledné zápasy neabsolvoval.

HC Vítkovice Ridera

V druhom tíme po základnej časti aktuálne pôsobí kvarteto korčuliarov z krajiny spod Tatier. Menovite ide o Mária Grmana, Juraja Mikúša, Patrika Kocha a Rastislava Deja. Všetci štyria sú pravidelnými účastníkmi. Z hľadiska produktivity bol počas základnej časti obranca Juraj Mikúš, ktorý mal na svojom konte 25 kanadských bodov. Počas play-off sa ale jedinému podarilo bodovať opäť iba obrancovi. Tentokrát ním bol bývalý hráč Košíc Patrik Koch.