FOTO: IIHF Galleries

Predposledné kolo skupinových zápasov na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Lotyšsku a Fínsku prinieslo veľa radosti i sklamania. Definitívne poznáme oba zostupujúce tímy. Zrodilo sa aj jedno veľké prekvapenie, aké hokejový svet nevidel cez 20 rokov.

Boj o čelo pokračuje

Hokejisti Dánska si mohli vytvoriť pohodlnú pozíciu pred Nemeckom v boji o štvrťfinále. Potrebovali však nájsť recept na silné Švédsko. Hokejisti v červených dresoch síce v stretnutí najprv viedli, no arénou sa po záverečnej siréne ozývala hymna súpera, ktorý vyhral 4:1.
„Bol to naozaj pekný zápas. Najprv nás Dáni zaskočili gólom na 1:0. Museli sme to dotiahnuť. Myslím si však, že sme to dobre zvládli. Hru sme dostali pod kontrolu hneď, ako sme vyrovnali,“ skonštatoval pre IIHF strelec víťazného gólu Andre Petersson.
Výhra priniesla Švédsku dôležité tri body, ktoré ho držia v kontakte s prvým miesto v skupine A. V priamej bitke proti USA sa naň môžu presunúť už zajtra.

Severský šok pre Kanadu

Málo vídané prekvapenie sa však podarilo inému škandinávskemu tímu. Hokejisti Nórska, ktorí sú zároveň posledným súperom Slovenska na majstrovstvách, zaskočili výber Kanady, ktorý zdolali 3:2 po samostatných nájazdoch. Tretí najmladší tím na turnaji mohol vyhrať aj po riadnej hracej dobe, keď viedol už 2:0.
„Pre nás je to niečo veľkolepé,“ zhodnotil pre IIHF jeden z ťahúňov európskeho celku, Ken Andre Olimb. „Myslím, že je to už nejakých 23 rokov od kedy sme nad Kanadou vyhrali naposledy, takže je to naozaj úspech. Ide o vynikajúcu skúsenosť pre našich vyrastajúcich mladých chalanov. Celému tímu to dodá sebavedomie, keďže sa nestáva často, že by sme porážali takéto veľké tímy,“ dodal.

Napínavá bitka o udržanie

Tesný súboj napokon priniesol výhru Rakúska, ktoré svojho konkurenta v priamom stretnutí o udržanie zdolalo 4:3 po predĺžení. A to aj napriek tomu, že v 25. minúte prehrávalo s Maďarskom 1:3. Oba celky majú na konte tri body, no náš južný sused zostúpi kvôli neúspechu vo vzájomnom zápase. O kategóriu nižšie sa vráti spolu s tímom Slovinska, ktoré neprerazilo v rižskej skupine B.

Zápas o česť

Hokejisti Slovinska nedokázali zvíťaziť ani vo svojom poslednom skupinovom zápase. Do nižšej kategórie tak zostupujú bez zisku jediného bodu. Stretnutie proti Kazachstanu mali vo vlastných rukách viedli väčšinu času, no napokon padli tesne 3:4. Kazachovia sa so siedmimi bodmi dostali na priebežnú šiestu priečku pred Nórsko. To má však zápas k dobru.