FOTO: IIHF Galleries

Našu hokejovú reprezentáciu dnes čaká posledný zápas v B skupine majstrovstiev sveta. Zverenci Craiga Ramsyho dnes musia od 11:20 s Nórskom bezpodmienečne vyhrať, aby získali šancu hrať vo štvrťfinále. To ale nie je iba v našich rukách. Všetci Slováci budú dúfať, že domáca reprezentácia nezíska vo večernom zápase proti, už istému víťazovi našej skupiny, Švajčiarsku ani jeden bod.

Hokejisti Nórska budú po včerajšej výhre 3:2 proti, jednému z ašpirantov na medailu, Kanade nabudení, preto to naši nebudú mať jednoduché. Výhodou pre nás môže byť, ale jeden v konečnom účtovaní dôležitý fakt. Zápas s javorovými listami rozhodli Nóri až v samostatných nájazdoch, preto im tento zápas určite ubral množstvo síl. Nórsko zvíťazilo okrem tohto merania síl na šampionáte iba raz, a to so Slovinskom. Aj tento duel ale vyhrali iba futbalovým výsledkom 1:0. Práve strieľanie gólov je jednou z veľkých slabín Nórov. V doterajších šiestich vystúpeniach strelili iba 8 presných zásahov, čo je najmenej spomedzi všetkých tímov na turnaji. Ich najproduktívnejším strelcom je útočník Michael Haga. Ten si pripísal dva body za dva presné zásahy. Zaujímavosťou je, že dva body majú na svojom konte aj ďalší traja hráči Nórska, no nik z nich nie je v tabuľke produktivity na rovnakom mieste ako spomínaný Haga.

Slovensko malo pred dnešným zápasom viac času na odpočinok, keďže po výhre 1:0 nad Slovinskom mali včera voľný deň, ktorý naši využili aj na tímové fotenie. O náš jediný presný zásah sa v poslednom zápase postaral po úniku Richard Pánik, ktorý bol zároveň po zápase najlepším hráčom zápasu. Našim reprezentantov pôjde v zápase s Nórskom o veľa. Musia v ňom zvíťaziť naplno, teda za tri body, a zároveň čakať na pomoc od Švajčiarska. Najproduktívnejším hráčom je v našom tábore kapitán Marek Hrivík. Ten doteraz zaznamenal 5 kanadských bodov. Štyrikrát poslal svojím spoluhráčom prihrávku po ktorej zaznamenali gól a jeden aj on sám strelil a to v druhom zápase proti Lotyšsku, ktorý sme aj nakoniec vyhrali 2:1. Máme problém s vhadzovaniami, v ktorých sme veľmi slabý. To sa musí do ďalších zápasov určite zmeniť.

Ak by sme chceli nájsť náš posledný veľký zápas proti Nórsku, museli by sme sa vrátiť až na majstrovstvá sveta v roku 2015, ktoré sa konali v Čechách. Tento duel, ale naša reprezentácia po nervóznom priebehu prehrala tesne 2:3. Toto stretnutie si pamätá z aktuálneho výberu iba dvojica hráčov, ktorými sú Libor Hudáček a Richard Pánik. Ak by sme sa chceli pozrieť kedy sme naposledy s nimi zvíťazili, otočili by sme pomyselný kalendár o rok dozadu. V Minsku nad nimi zvíťazil výber Vladimíra Vůjtka 5:2. Tento zápas pre náš ale už nič neznamenal, pretože už sme v ňom neživili nádej na postup medzi najlepšiu osmičku turnaja.

Okrem zápasu Slovenska s Nórskom sa odohrá aj ďalších 5 stretnutí:

Nemecko – Francúzsko (začiatok o 11:20)

Kanada – Česko (začiatok o 15:20)

Švédsko – USA (začiatok o 15:20)

Fínsko – Dánsko (začiatok o 19:20)

Švajčiarsko – Lotyšsko (začiatok o 19:20)