FOTO: nhl.com

Nová sezóna zámorskej NHL sa už naplno rozbehla a vo viacerých tímoch nechýbajú ani slovenské mená. Doposiaľ do diania zasiahlo v aktuálnom ročníku profiligy 5 hokejistov spod Tatier. Viacerí hráči však čakajú na svoju príležitosť v nižšej AHL.

Dvaja obrancovia – Erik Černák a Martin Fehérváry – sú zatiaľ po prvých piatich (respektíve troch) zápasoch bez kanadského bodu.
Z útočníkov je na tom najhoršie najmladší bojovník a draftová jednotka 2022 Juraj Slafkovský. Devätnásťročný forward síce zaznamenal asistenciu vo svojom sezónnom debute, no následne odohral dve stretnutia bez bodového zápisu.
Colorado Avalanche posilnil pred sezónou Tomáš Tatar. Vekom aktuálne najstarší Slovák v NHL má po štyroch zápasoch na konte 3 asistencie.

Piatym hráčom, ktorý dlhé roky čakal na výraznejšiu príležitosť je Adam Ružička. Stále len 24-ročný útočník mal pred sezónou 2023/2024 na konte len 72 zápasov v najlepšej lige sveta. Najviac z nich absolvoval vlani, kedy nastúpil do 44 duelov. Problém mal najmä s konzistentnosťou výkonov, ktorá ho napokon stála miesto v základnej zostave. „Potrebuje popracovať na vyrovnanosti výkonov pri hre bez puku, no po ofenzívnej stránke je ťažké spochybňovať jeho výsledky. Zdá sa, že je veľmi blízko k tomu, aby si upevnil svoje miesto v plánoch klubu,“ napísal vtedy novinár Ryan Pike pre portál Flames Nation.

Jeho slová sa aspoň na začiatku prebiehajúceho ročníka stávajú skutočnosťou. Ružička má na svojom konte po štyroch odohraných stretnutiach rovnaký počet bodov za dva góly a dve asistencie. Naposledy rozhodol zápas proti Sabres, ktorý Calgary vyhralo 4:3. Postupne si získava väčšiu dôveru trénera. Na duel proti Buffalu nastúpil ako člen druhej formácie, keď robil krídelníka centrovi Nazemovi Kadrimu.