FOTO: Facebook / MODRÉ KRÍDLA Slovan

Liga plná veteránov aj nájdených mladíkov. Druhá najvyššia hokejová súťaž na Slovensku, Tipos SHL, je takpovediac ligou pre všetkých. Miesto si tu zastane veterán, ktorý už na level extraligy často nestačí, no aj nejeden mladý hráč, ktorý dúfa, že sa dokáže dobrými výkonmi posunúť vyššie.

František Dej má len sedemnásť rokov a celú kariéru pred sebou. Hviezdnou minulosťou sa teda chváliť nemôže. Nakročené však má k peknej budúcnosti. Bratislavský rodák prešiel detskými tímami v Hamuliakove. Neskôr sa zaradil do mládežníckych kategórií Slovana Bratislava. Na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu hráva dodnes. Pár zápasov (5) odohral v prvom tíme „belasých“. Bod si však nepripísal. Šesť duelov, so ziskom šiestich kanadských bodov, odohral v juniorke.

Šance dostával najmä v tíme prvoligových Modrých Krídel. Šikovný mladík odohral 19 zápasov so ziskom 16 bodov. Rovnaká cifra mu svieti v kolónke zameranej na góly aj asistencie. To naznačuje, že ide o komplexného hráča, ktorý dokáže nielen nahrávať, ale aj strieľať. Ak si jeho bodové konto porovnáme s minulou sezónou, zistíme, že si výrazne polepšil. Ročník 2021/2022 mu zaistil účasť v 21 zápasoch, kde získal 6 bodov (3+3). Výrazne si však polepšil smerom k čistote svojej hry. Vlani si odsedel na trestnej lavici až 91 minút, v aktuálnej sezóne to bolo zatiaľ iba desať trestných minút.

Veľkou výhodou sú pre Deja fyzické parametre. Meria 194 centimetrov a váži až 91 kilogramov. Pre súperov teda predstavuje hrozbu i v súbojoch jeden na jedného. Práve jeho mohutnosť mu zabezpečila miesto na súpiske pre majstrovstvá sveta do 20 rokov v Kanade. Dej nastúpil do piatich zápasov, bodovať sa mu však nepodarilo.

V súvislosti s Dejom sa skloňuje aj jeho možná účasť na drafte 2023. Nepredpokladá sa síce, že by išiel obzvlášť vysoko, no šancu, že si ho jeden z 32 tímov vyberie, rozhodne má.