FOTO: IIHF Galleries

Vo štvrtok 4.1 boli na programe dva semifinálové duely a zápas o udržanie. V prvom semifinálovom stretnutí porazili Švédi výber Česka 5:2. Druhé semifinálové stretnutie medzi Amerikou a Fínskom dopadlo v prospech USA. Doobedňajší duel o udržanie v elitnej kategórii zvládli Nemci, ktorí porazili Nórov po predĺžení. Do finále MS U20 tak postupujú Švédsko a Amerika, o 3. miesto zvedú boj Česko a Fínsko.

Boj o najvyššiu kategóriu

Baráž o udržanie čakala na reprezentačné tímy Nemecka a Nórska. IIHF totiž stiahla boj o záchranu len na jeden rozhodujúci zápas. Nóri sa len pred turnajom vrátili po deviatich rokoch do elitnej kategórie, v tej sa však dlho udržať nedokázali. S Nemcami zviedli skvelý duel, v mnohých pasážach hry boli dokonca lepším tímom. O víťazovi a porazenom však muselo rozhodnúť predĺženie. To sa malo hrať v desaťminútovom formáte a ak by sa nerozhodlo, následne by mohli nasledovať aj nájazdy. Nemecký útočník Moritz Elias z Augsburgu ale rozhodol o osude oboch tímov počas predĺženia. Nórsko nahradí na nasledujúcom juniorskom šampionáte Kazachstan, ktorý bude aj súčasťou základnej skupiny Slovenska.

„Odohrali sme dobrú prvú tretinu a ešte lepšiu druhú tretinu. Teraz však nemám slov. Je to ťažké. Budúci rok budeme v Slovinsku, ale myslím si, že budeme mať čo najlepší tím, aby sme mohli hrať viac s pukom, a potom sa sem vrátiť. Máme niekoľko dobrých chlapcov narodených v roku 2005, takže si myslím, že odvedú dobrú prácu a privedú nás späť,“ povedal pre IIHF Martin Johnsen z Nórska.

Česi s prehrou

Nabudení Česi po excelentnom víťazstve proti Kanade ďalšiu výhru v takzvanej play-off časti turnaja nepridali. Po dvoch tretinách hrali síce s domácim Švédskom vyrovnanú partiu 2:2, poslednú časť hry však zvládli gólovo lepšie Švédi. Presadiť sa dokázali Noah Ostlund a dvakrát Jonathan Lekkerimaki. Švédske mužstvo tak porazilo to české 5:2.

„Je to úžasný pocit. Pred rokom sme s nimi prehrali v semifinále, takže je skvelý pocit poraziť ich a ísť do zápasu o zlato. Mali sme pomalý začiatok, ale po ich prvom góle sa veci zmenili a začali sme hrať svoju hru,“ spokojne rozprával pre IIHF asistent kapitána Švédska Oskar Pettersson.

Americká otočka

Druhé semifinálové stretnutie patrilo USA a Fínsku. Fíni dokázali gólovo ovládnuť prvú tretinu 2:0, v druhej časti však gólovo dominovali Američania. Najprv znížil na 2:1 v presilovej hre hviezdny Jimmy Snuggerud a na neho nadviazal v rovnovážnom počte William Smith. Dramatická tretia časť priniesla situáciu, keď sa Američania dostali prvýkrát v zápase do vedenia. Cutter Gauthier v početnej výhode zvýšil stav stretnutia na 3:2. V samotnom závere Fíni hrali presilovú hru a odvolali aj brankára avšak skórovať sa im nepodarilo.

Zápas o 3. miesto je naplánovaný na 5. januára o 15:00 a duel o zlato sa uskutoční 5. januára o 19:30. Oba duely sa odohrajú v hlavnej aréne Scandinavium.