FOTO: IIHF Galleries

Ďalší deň na šampionáte do 20 rokov priniesol štyri zápasy – po dva v každej skupine. V tej našej si okrem Slovenska pripísali vydreté víťazstvo aj hokejisti USA. Naopak, v A skupine sme sledovali očakávané víťazstvo Fínska, ale aj bitku o prvé miesto medzi domácim tímom zo Švédska a Kanadou.

Vysoké víťazstvo Slovenska

V úvodnom zápase dnešného dňa nastúpila na svoj zápas po dni voľna aj naša reprezentácia. Tá v boji o poistku do vyraďovacích bojov zdolala presvedčivo Nórov 8:4. Plán na slovenskú výhru dostal trhlinu hneď na začiatku zápasu, keď po úniku prepasírovala puk za Gajana najväčšia hviezda súpera Brandsegg-Nygard. No ešte do prvej prestávky sme otočili a prebrali sme zápas jasne do svojich rúk. V druhej tretine sme pridali až 5 gólov, z toho tri v presilovke, a zápas bol prakticky rozhodnutý. No v tretej tretine sme zaspali, čo Nórsko využilo a strelilo nám tri presné zásahy. Gól nášho útočníka Dalibora Dvorského za stavu 2:8 nám dodal ešte viac pokoja. Práve Dvorský bol vyhlásený za najlepšieho hráča duelu, pretože okrem dvoch gólov pridal aj dve asistencie.

Dramatický súboj dopadol lepšie pre USA

Veľkým ťahákom dneška bol aj súboj bratov Čechov proti výberu Spojených štátov amerických. Američania začali podľa očakávania veľmi dobre a zásluhou Howarda viedli. Ešte pred prvou sirénou ale vyrovnal Štancl. Prvýkrát viedli Česi až skoro v polovicu zápasu, keď skóroval Bareš. USA ale vedenie dlho nepripustilo a už o dve minúty prekonal Hrabala Smith. Česko si ale požičané vedenie zobralo naspäť zásluhou Sapouška. No aj na jeho gól ešte súper dokázal opäť vyrovnať ešte v prostrednej časti, keď na 3:3 upravil Chesley. O výhre rozhodlo USA až v nájazdoch keď uzavrel zápas rovnaký hráč ako ho aj otvoril teda Isaac Howard. Jeho tím tak stratil dôležitý bod a tak si naši chlapci udržali lídersku pozíciu v B skupine.

Povinná výhra Fínov

Veľkým prekvapením tohtoročných majstrovstiev sveta do 20 rokov sú zatiaľ hráči Fínska. Tí prehrali zatiaľ oba zápasy na tomto turnaji. Po porážke s Kanadou prehrali prekvapivo aj s Nemeckom. Chuť si tak chceli napraviť s Lotyšskom, ktoré minulý rok uspelo v baráži a tak nezostúpilo do nižšej divízie. Aj vďaka tomu bol favorit jasný. A hokejisti z krajiny tisícich jazier túto predikciu potvrdili jasným víťazstvom 4:0. K výhre im pomohli najmä presilovky, v ktorých dali až tri góly. Výrazný podiel mal na výhre a aj prvých troch bodoch fínsky brankár Noa Vali, ktorý z 23 lotyšských striel neinkasoval ani raz.

V bitke o lídersku pozíciu uspeli Švédi

Tuhý boj o prvé miesto v A skupine zviedlo domáce Švédsko proti Kanade. V tak dôležitom zápase padli dokopy iba dva góly. Oba sa vlnila v sieti kanadského muža s maskou Mathisa Rousseau. Ten inkasoval oba presné zásahy v druhej tretine keď ho v nej privítal už po minúte Tom Willander a o 10 minút na neho nadviazal aj jeho spoluhráč z obrany Jesse Pulkkinen. Vďaka ich góloch sa z prvého miesta v skupine tešia hokejisti Švédska. Tí oň už prísť nemôžu, pretože pred druhou Kanadou majú trojbodový náskok a lepší vzájomný zápas.