FOTO: IIHF Galleries

Predposledný deň v roku ponúkol fanúšikom juniorského hokejového šampionátu dvojitú zápasovú nádielku. O 17:00 si zmerali sily výbery Švajčiarska a Nórska a neskôr, o 19:30, nastúpilo Nemecko proti Lotyšsku.

Prvý zo spomínaných duelov veľké prekvapenie nepriniesol. Helvéti sa ujali vedenia už na začiatku siedmej minúty a vyzeralo, že úlohu favorita zvládnu. Očarujúca nevyspytateľnosť mládežníckeho turnaja však spôsobila, že ešte v tej istej tretine dokázali Severania skóre otočiť za menej ako minútu. Od vtedy však góly padali len z hokejok Švajčiarska.

Zlomová bola najmä druhá tretina. V nej zaznamenali hráči v červených dresoch až 4 góly a dostali sa do vedenia 5:2. To následne len potvrdili presným zásahom Dionicia v dejstve poslednom. Švajčiari zdolali Nórov 6:2 a v silvestrovskom priamom súboji o tretie miesto v tabuľke skupiny B nastúpia proti výberu Česka.

Lotyšsko je späť v hre

Lotyši po prvých troch meraniach síl tápali na dne tabuľky s hrozivým skóre 0:20. Pred duelom s Nemeckom však stále nebolo nič stratené. Úloha ich ale určite nečakala jednoduchá. Zverenci trénera Tobiasa Abstreitera mali na konte prekvapivú výhru 4:3 proti Fínsku a celkom dobre sa držali aj proti dominantnému Švédsku. Lotyši odštartovali spanilú jazdu v prvej tretine, ktorú vyhrali hladko 3:0. Po druhej dvadsaťminútovke bolo skóre 1:5 z pohľadu Nemcov, no a záverečné dejstvo stanovilo konečný rezultát na 2:6 pre pobaltské mužstvo. Aj tento zápas našiel svojho dvojgólového strelca. Bol ním devätnásťročný útočník víťazného celku Sandis Vilmanis.

Skupinová fáza majstrovstiev vyvrcholí v posledný decembrový deň. Všetky štyri naplánované súboje veľa prehovoria aj smerom k ďalšej fáze šampionátu. O možných súperoch Slovenska sa dočítate tu.