FOTO: IIHF Galleries

Hokejové majstrovstvá do dvadsať rokov sa po sobotňajšom kole definitívne končia pre reprezentáciu Nórska. Severania v zápase proti Helvétom prehrali vysoko 6:2 a so šampionátom sa lúčia bez zisku bodu. Posledný skupinový duel čakal aj na výber Lotyšska. Dlho beznádejne posledný tím skupiny A však poriadne pomiešal postupové karty.

Lotyši po prvých troch meraniach síl tápali na dne tabuľky s hrozivým skóre 0:20. Pred duelom s Nemeckom však stále nebolo nič stratené. Úloha ich ale určite nečakala jednoduchá. Zverenci trénera Tobiasa Abstreitera mali na konte prekvapivú výhru 4:3 proti Fínsku. Zle nehrali ani proti dominantným Švédom. Prehrali síce 0:3, no Tri korunky neinkasovali ani vo svojich ostatných dvoch doterajších súbojoch (z toho jeden proti Kanade).

Skutočnosťou sa však stalo nečakané. Lotyši zvíťazili najmä vďaka vydarenej prvej tretine, ktorú vyhrali hladko 3:0. Úvodné dejstvo vplývalo na zápas až do jeho samého záveru. Reprezentanti od Baltského mora už výhru z rúk nepustili a zaknihovali tri body, čím poriadne premiešali skupinovým poradím.

Nemci so zápasom k dobru, ale…

Obaja rivali majú na konte po tri body, no lepší vzájomný zápas pasuje na postupovú štvrtú priečku momentálne práve outsidera z Lotyšska. Nemecko má ale zápas k dobru, ktorý môže celý vývoj opäť otočiť o 180 stupňov. Potrebujú na to jediné. Získať aspoň bod. V druhom zápase za menej ako 24 hodín, proti oddýchnutej Kanade. Tá už o postup nepríde, no ak prehrá v riadnom hracom čase, môže prepadnúť na tretie miesto v skupine.
Ak si Nemecko domácu úlohu splní a s Kanadou si vymôže aspoň predĺženie, do play-off postúpi. Navyše, ak zvíťazí za tri body, Nemci by sa do ďalších bojov dostali z druhej priečky, odsunúc za seba práve hviezdny zámorský výber.

Na koho narazí Slovensko?

Zverenci trénera Ivana Feneša majú aktuálne isté len jedno – vyhnú sa Švédsku, ktoré v predstihu ovládlo svoju skupinu. Hokejisti spod Tatier skončia na prvom alebo druhom mieste skupiny B. Všetko závisí od súboja s USA, na ktorí nastúpime na silvestrovskú nedeľu od 12:00. Ak vyhráme, vyhráme aj skupinu. Z prvého miesta budeme môcť naraziť na:

  • Lotyšsko – Ak Nemecko prehrá v riadnom hracom čase s Kanadou
  • Nemecko – Ak získa proti Kanade aspoň bod
  • Fínsko – Ak Nemecko vyhrá proti Kanade v riadnom hracom čase

Ďalší scenár potom hovorí o Slovenskej prehre s USA a následnom postupe z druhej priečky. V takom prípade by sme narazili na tretie mužstvo skupina A, ktorým môže byť:

  • Nemecko – Ak to získa proti Kanade rovnaký/väčší počet bodov ako Fínsko proti Švédsku (avšak aspoň jeden)
  • Kanada – Ak Nemecko zvíťazí za tri body a Fínsko prehrá v riadnom hracom čase s výberom Švédska
  • Fínsko – Ak Nemecko prehrá s Kanadou v riadnom hracom čase

Postupové vody sú tak v tomto okamihu naďalej veľmi rozvírené a o všetkom sa rozhodne až v posledný deň základnej časti turnaja.