FOTO: IIHF Galleries

Druhý hrací deň Majstrovstiev sveta juniorov opäť priniesol nádielku štyroch zaujímavých duelov. V základnej skupine A zviedli tuhý boj o víťazstvo Nemecko s Fínskom a Kanada si o poznanie ľahšie poradila s Lotyšskom. V skupine B si Slováci pripísali dôležité tri body proti Švajčiarom a Česi porazili nórsky výber 8:1.

Kľúčová výhra Slovenska

Slovenskí hokejisti zaznamenali druhú turnajovú výhru. Iba druhýkrát v histórii sa slovenskému reprezentačnému celku do 20 rokov podarilo vyhrať úvodné dva zápasy na juniorskom šampionáte.

Výhra 3:0 však nemala taký jednoznačný priebeh, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Skóre otváral v čase 8:33 Samuel Honzek a stav 1:0 vydržal až po záverečnú hru Švajčiarov bez brankára. Helvéti predvádzali veľkú bojovnosť, ktorá sa prejavila v početnosti streľby. Našich mladíkov prestrieľali 36:20 a brankár Adam Gajan nás svojimi fantastickými zákrokmi držal po celý čas vo vedení. Pod ďalšie dva góly, ktoré padli do prázdnej brány sa zapísali strelci Peter Repčík a Servác Petrovský.

„Myslím si, že sme odohrali naozaj dobrý zápas a ukázali charakter,“ povedal útočník Samuel Honzek pre IIHF. „Urobili sme pár malých chýb, ale mali sme úžasného brankára a kryl nám chrbát. Je to ďalšie veľké víťazstvo a teraz sa musíme pripraviť na Nórsko.“

Prvý prekvapivý výsledok

Nemci a Fíni sa postarali o dramatický duel tohto hracieho dňa. Oba celky si neustále strhávali priebežné vedenie na svoju stranu. Síce fínska reprezentácia vyslala o 15 striel na bránku viac ako súper, z víťazstva 4:3 sa tešil tím pod vedením trénera Tobiasa Abstreitera. Nemecký tím do 20 rokov tak porazil prvýkrát v histórii juniorských šampionátov fínsku reprezentáciu do 20 rokov.

Česi si napravili chuť

V druhom stretnutí základnej skupiny B si zmerali sily hráči Česka a Nórska. Po prehre 2:6 so slovenským národným tímom si Česi dokázali zlepšiť náladu. Proti nórskym hokejistom predviedli dominantný výkon najmä v druhej a tretej časti hry. Ofenzívne viedli tím pod vedením Patrika Augusty hlavne Jiří Kulich a Eduard Šalé. Títo dvaja útočníci draftovaní v prvom kole totiž zaznamenali hetrik. Výrazne tak obaja prispeli k výhre českých farieb 8:1 nad Nórskom.

Suverénne kanadské víťazstvo

Kanadské mužstvo sa v druhom zápase na turnaji stretlo s Lotyšskom. Svojho súpera jasne prestrieľali, a napokon zvíťazili jasne presvedčivým výsledkom 10:0. Minimálne jeden kanadský bod si pripísalo až štrnásť hráčov. Suverénny výkon podal 17-ročný prospekt Macklin Celebrini so ziskom piatich bodov za gól a štyri asistencie, vďaka čomu sa v hráčskom bodovaní turnaja posunul na prvé miesto pred českého snajpera Jiřího Kulicha.

Program tretieho dňa MS U20 v Göteborgu:

28.12 17:00 Švajčiarsko – USA

28.12 19:30 Nemecko – Švédsko