FOTO: Twitter – Anaheim Ducks

FOTO: Twitter – Anaheim Ducks

Minulá sezóna bole nepochybne pre Slovensko historická. Úspešný systém Craiga Ramsayho posunul v kariére množstvo hráčov. Či už ide o Slafkovského s Nemcom na drafte, alebo Regendu s Kelemenom. Tí sú totiž prví nedraftovaní Slováci za takmer 20 rokov, čo získali zmluvu v NHL. Naša liga produkuje čoraz viac konkurencieschopných hráčov. Pozrime sa na to, ktorí z nich by mohli v nadchádzajúcej sezóne taktiež zabojovať o kontrakt v najlepšej lige sveta.

Matej Kašlík

Matej Kašlík má za sebou veľmi vydarenú sezónu. Začal ju nováčikovským kempom Colorada Avalanche, kde bol pozvaný ako nedraftovaný hráč. Tam trénerský štáb momentálne najlepšieho klubu NHL zaujal natoľko, že ho pozvali aj na finálny kemp pred sezónou, kde už boli aj najväčšie hviezdy ako MacKinnon, Makar, či Landeskog. Po dvoch vydarených kempoch však zmluva neprišla a tak sa mladý Zvolenčan vrátil do juniorskej QMJHL. Tam patril k najlepším hráčom tímu, keď si pripísal 58 bodov v 60 zápasoch. Zúčastnil sa aj letných MSJ. Tam patril k najpríjemnejším prekvapeniam nášho tímu. Bol najlepším strelcom mužstva a patril aj medzi trojicu najepších hráčov Slovenska. Keďže už je príliš starý na pôsobenie v Kanadskej juniorke, upísal sa Zvolenu. S ním zatiaľ exceloval v príprave a mohol by byť jedným z lídrov mužstva. Hlavným kandidátom na jeho podpis by v prípade vydarenej sezóny bolo už spomínané Colorado, ktoré si ho na kempoch chválilo.

Miloš Roman

Podobne ako Regenda s Kelemenom, či Feherváry a Ružička v NHL, aj Miloš Roman bol súčasťou ročníka 1999. V juniorke podával výkony, vďaka ktorým bol aj draftovaný do Calgary v 4. kole. Zmluvu však nedostal a tak mu vypršali práva. Vrátil sa do Česka, kde hrával prevažne nižšie formácie. Defenzívne ladený center sa dostal aj na majstrovstvá sveta a doterajší vrchol kariéry zažil na ZOH, kde bol dôležitou súčasťou našej najefektívnejšej formácie so Slafkovským a Regendom. Nesklamal ani na ďalšom šampionáte a tak pomaly môže myslieť aj na NHL. Nie je síce defenzívna hviezda, no stáe môže bojovať o pozície v nižších formáciach, ako spomínaní Regenda a Kelemen.

Maroš Jedlička

Jedným z najprekvapivejších príbehov minulej sezóny bol nepochybne aj útočník Zvolena, Maroš Jedlička. Bol dostupný už na drafte 2021, no pre malú zápasovú porciu s nie príliš výraznými štatistikami po ňom žiaden klub nesiahol. Všetko sa to ale zmenilo v tejto sezóne. V 44 extraligových zápasoch si pripísal 38 kanadských bodov a patril k najproduktívnejším Slovákom ligy. Predpokladalo sa, že pôjde aj na MS, no v playoff utrpel nepríjemné zranenie. Na drafte napokon vybraný nebol. Po doliečení zranenia sa ešte dostal na MSJ, no jeho herný prejav nebol taký, na aký sme boli zvyknutí v extralige, a boli na ňom ešte stále vidno dozvuky zranenia. Smolný moment preňho prišiel aj po návrate do Zvolena. Hneď v prvom tréningu utrpel zlomeninu zápästia a opäť tak vynechá približne mesiac. Ak sa však dokáže navrátiť do svojej minulosezónnej formy. Mohol by byť horúcim kandidátom na zisk zmluvy v NHL, prípadne pozvánky na seniorský svetový šampionát.