FOTO: Twitter / Champions Hockey League

Košice, Nitra, Banská Bystrica a teraz druhý rok v rade aj bratislavský Slovan. Champions hockey league mala obdobie, kedy v jednom ročníku diváci sledovali až dvoch zástupcov Tipos Extraligy súťažiť medzi európskou špičkou, no aj také, keď sa žiaden tím spod Tatier v akcií nepredstavil. Tento rok bude hájiť farby Slovenska v súťaži HC Slovan. Ešte pred štartom sezóny 2022/2023 sme sa pozreli na to, aké najväčšie úspechy zaznamenali slovenské družstvá v CHL.

Zdroj: Twitter / Grizzlys Wolfsburg

HC Košice

Tím z metropoly východu sa stal historicky prvým družstvom zo Slovenska, ktoré sa prebojovalo do hokejovej ligy majstrov. Udržal sa v nej tri po sebe nasledujúce sezóny. V prvej ešte ostali „Oceliari“ pred bránami play-off, no v ďalších dvoch, keď mali v skupine len dvoch súperov, im už vyraďovacia časť neunikla. Zakaždým však stroskotali v prvom kole. Sezóna 15/16 im nadelila silné SKELLEFTEÅ AIK (4:3; 0:3) a o rok neskôr zase švajčiarsky Fribourg (1:1; 1:4).

HK Nitra

„Corgoni“ odohrali v CHL dve sezóny. Konkrétne 2015/16 a 2016/17. V súťaži teda pôsobili po boku Košíc, hoci v iných skupinách. Prvý ročník však Nitre neveľmi vyšiel. V skupine narazili na Liberec a Skellefteu. Odniesli si debakle i sľubnejšie výsledky, no ďalej sa neprebojovali, keď v konečnom zúčtovaní získali iba bod za prehru s AIK na ľade súpera. O rok neskôr už hokejisti spod Zobora zaznamenali šesť bodov, keď v skupine porazili Plzeň a Stavenger Oilers, vždy na domácom ľade. Vonku ťahali za kratší koniec. Na postup im však poltucet stačil. Výraznejšie sa však proti Vítkoviciam v play-off nepresadili. So skóre 0:12 v dvojzápase nateraz zakončili svoju púť v Champions Hockey League.

HC 05 Banská Bystrica

Tri roky, osemnásť zápasov v skupine, nula vo vyraďovacej fáze. Taká je bilancia Banskobystričanov v hokejovej lige majstrov. Z postupového hľadiska síce výraznejší úspech nedosiahli, no v skupine neraz dokázali potrápiť, či zdolať jasných favoritov. Medzi najväčšie skalpy sa Banská Bystrica postarala hneď v úvodnej sezóne, keď doma ozbíjala Red Bull Salzburg (5:3) či Tapparu Tampere (5:2). Z druhého ročníka, kde zaknihovali hokejisti spod Urpína 4 body, môžeme vypichnúť výhru 5:2 nad Luganom. Vo svojej, zatiaľ, poslednej sezóne získalo mužstvo už len body tri za výhru po nájazdoch nad Mníchovom a prehru v predĺžení s Färjestadom.

HC Slovan Bratislava

Hokejisti z Bratislavy sa do CHL prvý krát pozreli až vlani. Dôvodom bolo pravdepodobne pôsobenie v KHL, z ktorej sa do súťaže dostať nedalo. Záujem verejnosti bol preto orientovaný na najväčší slovenský klub s otázkou, či dokáže urobiť dieru do sveta a predčiť svojich predchodcov. Odpoveď? Sklamanie. Šesť prehier v riadnom hracom čase, vždy minimálne o dva góly. Za herný prejav by si síce Slovan zaslúžil viac, no to históriu nezaujíma. Posledné miesto v skupine možno označiť za mierne fiasko. Tento rok sa zdá byť Slovan pripravený. Na Danube Cupe potrápil silnejšie kluby ako on a dal tak nádej na dobrý výsledok v CHL. Bude úspešný? To je otázka, na ktorú dostaneme odpoveď už čoskoro.