FOTO: Hockey Slovakia

Zápasom, ktorý mnohí pred turnajom označovali za formalitu, odštartoval posledný hrací deň základných skupín slovenskej vetvy Hlinka Gretzky Cupu. Na trenčianskom zimnom štadióne si to rozdali Švajčiari, ktorí su zatiaľ jednoznačne najpríjemnejším prekvapením turnaja a Kanaďania. Zverenci Alana Letanga si včera napravili chuť po prehre na úvod proti Fínsku víťazstvom nad slovenskými hokejistami. Tých zdolali o desať gólov a šetriť s gólmi nemohli ani dnes. Veď pri zamotanej skupine B pred začiatkom zápasov mali teoretickú šancu na postup do semifinále všetky štyri mužstvá.

Fyzický boj od začiatku

Stretnutie výbornej defenzívy Helvétov a tradičnej drzej kanadskej útočnej hry bolo od úvodu jasne viditeľné. V rukavičkách sa veru nehralo a mladícka dravosť v súbojoch vedela narobiť aj arbitrom isté ťažkosti. Aj napriek tomu, že Javorové listy boli v ofenzíve lepším tímom to bol vyrovnaný zápas. Na konci trinástej minúty zápasu šli ale prví do vedenia v zápase očakávane Kanaďania. S nejasnou situáciou pred švajčiarskym gólmanom sa najlepšie vysporiadal produktívny Roger McQueen.

Po zvyšok prvej časti sa hralo medzi pásmami bez väčších príležitostí, no predsa ešte jeden presný niekoľko desiatok fanúšikov videlo. Dvanásť sekúnd pred zvukom klaksónu si to obhajcovia titulu skvelo rozhodili a Cole Beaudoin zvýšil kanadské vedenie na 2:0.

Po jednej tutovke a jednom góle

Takmer ihneď po začiatku prostrednej tretiny mohli Švajčiari prehrávať rozdielom triedy, no to by musel zúžitkovať Berkly Catton naskytnutú tutovku po prihrávke od najmladšej a zároveň najväčšej hviezdy v tíme Kanady, Michaela Misu. Catton ale mohol túto nepremenenú príležitosť hodiť za hlavu o deväť minút na to, keď sa mu už podarilo skórovať. Tentokrát však mal na tom podiel aj brankár Kirsch, ktorému strela prepadla. Viac hokejového umenia by sme do konca druhej tretiny hľadali len márne.

Kanadská dominancia

Presilová hra, ktorú Javorové listy dohrávali na začiatku tretej tretiny im jednoznačne pomohla k ustráženiu si vedenia v zápase, ba dokonca pridaniu ďalších gólov. Najskôr desať minút pred koncom riadneho hracieho času zvýšil na rozdiel štyroch gólov Maxim Massé a o menej ako dve minúty naňho nadviazal po krásnej individuálnej akcii druhým gólom v zápase Berkly Catton.

Síce Kanaďania nedokázali pridať už žiaden gól a ani premeniť trestné strieľanie, vedenie si už ustrážili a Švajčiarov zdolali o päť gólov.

Švajčiarsko – Kanada 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)

Góly: 12. McQueen (Ritchie, Beaudoin), 20. Beaudoin (Ritchie), 30. Catton (Misa, Wetsch), 50. Massé (Spence), 51. Catton (Misa)

Švajčiarsko: Kirsch (Lachat) – Kurt, Muggli, Meier, Ustinkov, Geisser, Blessing, Sansonnens – Antenen, Grossniklaus, Wehrli – Forget, Reber, Ponzetto – Cattin, Tarchini, Bosson – Körbler, Wey, Giger

Kanada: George (D’Aigle) – Mews, Dickinson, Elick, Marrelli, Cristoforo, Danford, Parekh – Wetsch, Catton, Misa – Ritchie, McQueen, Beaudoin – Martone, Lindstrom, Spence – Poirier, Josephson, Massé – Gavin