FOTO: AP Photo/John Locher

V utorok sa ukončila sezóna NHL 2022/2023. Ziskom Stanleyho pohára ju uzavreli hokejisti Vegas Golden Knights. Výhrou 9:3 na domácom ľade zaknihovali víťazstvo 4:1 v sérii proti Floride. Hviezdou finálovej série bol okrem iných aj Jonathan Marchessault. Prehliadaný kanadský útočník, ktorý to dotiahol až k zisku Stanley Cupu.

Na drafte po ňom nik nesiahol

Nikdy draftovaný nebol, napriek tomu sa dostal do profiligy. NHL okúsil v Columbuse, Tampe Bay a na Floride. Od sezóny 2017/18 pôsobí u Golden Knights. Jonathan Marchessault je jeden zo šiestich hokejistov Vegas, ktorí sú v mužstve od jeho založenia. Za svoju kariéru odohral 556 zápasov so ziskom 418 kanadských bodov.

Conn Smythe Trophy

Vo finálovej sérii proti Panthers zaznamenal 8 kanadských bodov. Celkovo dosiahol počas celého play-off na bilanciu 13+12. V produktivite ho predbehol len spoluhráč Jack Eichel s 26 bodmi. Stal sa najužitočnejším hráčom play-off a získal tak cenu Conn Smythe Trophy. Ocenenie získal ako prvý hráč Golden Knights v histórii. Stal sa prvým nedraftovaným držiteľom tejto trofeje od roku 1988 (Wayne Gretzky) a celkovo desiatym. Vo všetkých piatich finálových stretnutiach bodoval.