IIHF Galleries

Majstrovstvá sveta do 18 rokov pokračovali v sobotňajšom semifinálovom zápase Slovákov proti USA. Už pred zápasom bolo všetkým jasné, kto je papierový favorit. Prvý vzájomný zápas na tohtoročných osemnástkach sme prehrali v pomere 0:9. Slováci mohli len prekvapiť.

Začiatok s malou dušou

Už v prvých minútach zápasu sa ukazovala obrovská sila súpera. Američania nás nenechávali vydýchnuť a počiatočný tlak pretavili do gólu už v štvrtej minúte. Potom však Slováci začali postupne vyhrávať súboje pri mantineloch, začali získavať puky a postupne obrátili hru na súperovu obrannú tretinu. Po piatich minútach sme na strely prehrávali 0:5, avšak už po pár striedaniach sme bilanciu dorovnali. Neskôr sme však nedokázali ubrániť naše oslabenie a Eiserman do odkrytej bránky pohodlne zakončil. O pár sekúnd neskôr sme dokázali pretaviť náš tlak a snahu do gólu Adama Nemca. Američania prepadli v strednom pásme a Slováci dokázali túto chybu potrestať. Tretina pokračovala dobrou aktivitou našich. Martin Svrček bol však potrestaný za nedovolené bránenie a Slovensko smerovalo do oslabenia. O chvíľu neskôr sa naša oslabovka zmenila na hru 4 proti 4 a v tomto duchu sa prvá tretina skončila.

Zlomová tretina

Druhá tretina priniesla zlom. Bohužiaľ, nie na dobro našich mladíkov. Plante dokázal už v skorých minútach navýšiť skóre už na 3:1. Zlom nastal práve v polovici tretiny, keď Eiserman zložil Straku, za čo Tomík pri obrane spoluhráča zakročil a dostal diskutabilný menší trest. Z presilovky potom USA dokázali skórovať a navýšili už na 4:1. Slováci potom trpeli častou stratou puku, USA zdobil ukážkový prechod do útočného pásma a z toho neskôr vyťažili gól na 5:1.

Tretia tretina Slovákov bolela, po výmene brankárov sme inkasovali ešte dva krát z hokejok Eisermana a Planteho. Naša defenzíva Američanom nestačila a ubúdajúce sily ukazovali kvalitu amerických hráčov. V závere zápasu sympaticky zakončil Chrenko a spečatil zápas v pomere 2:7.

Budúcnosť

Mladíkov však netreba zatracovať, ukázali záblesky svojej sily v jednote a bojovnosti, čo sú hodnoty, na ktorých sa dá do budúcnosti stavať úspech a víťazstvo. Pre Slovákov turnaj vôbec ešte nekončí- už zajtra, v nedeľu sa uskutoční bronzový zápas, v ktorom Slováci stále môžu získať medailu. Zápas sa odohrá o 13:00.