FOTO: NHL.com

V noci z piatka na sobotu prišla z NHL skutočne bombová správa. Toronto vo výmene so St. Louis získalo okrem iného Ryana O’Reillyho. Vysiela tak jasný signál, že chce získať Stanley Cup.

Celá výmena zahŕňa tri tímy. St. Louis získalo z Toronta výbery v 1. a 3. kole draftu 2023, výber v 2. kole draftu 2024 a dvojicu hráčov – Adama Gaudetta a Mikhaila Abramova. Blues si zároveň nechávajú polovicu platu O’Reillyho. Ani polovica platu však Toronto nestačila. Preto je vo výmene zahrnutá aj Minnesota, ktorá bude do konca sezóny platiť O’Reillymu 25% z jeho platu. Výmenou dostane od Toronta výber v 4. kole draftu. No a na záver máme Toronto, ktoré získava Ryana O’Reillyho, pričom mu platí 25% platu (1,875 miliónov dolárov), Noela Acciariho a práva na podpis mladíka Josha Pillara.

Signál Toronta: Zlyhanie nie je možnosť

Ryan O’Reilly je center s výrazným vplyvom na vhadzovaniach a so skvelou defenzívnou prácou. V sezóne 2018/19 doviedol ako kapitán aj so ziskom Conn Smythe Trophy k víťazstvu v playoff podceňované mužstvo St. Louis. Maple Leafs tak v ňom získavajú obrovskú porciu skúseností a skvelého lídra.

Pre Toronto je takýto veľký krok dôležitý aj vzhľadom k tomu, že už takmer 19 rokov nevyhrali jedinú sériu playoff. Najmä v posledných sezónach boli často favoritmi, no mladý tím to nikdy nezvládol. Z Toronta sa stal terč posmechu mnohých fanúšikov a tak si generálny manažér Kyle Dubas už nemôže dovoliť ďalšie zaváhanie.

S O’Reillym má Toronto asi najlepšiu zostavu centrov v celej lige. Prvým centrom je ostrostrelec Auston Matthews a druhým kapitán mužstva John Tavares. V 3. formácii hráva skvelý David Kämpf. Preto nastáva aj otázka, v ktorej formácii bude O’Reilly hrávať. Vzhľadom na výkonnosť by mu v Toronte mala patriť až tretia formácia. To je ale na hráča jeho kalibru jednoznačne škoda. Môže sa teda stať, že Auston Matthews bude hrať na krídle vedľa Johna Tavaresa a O’Reilly tak bude môcť ísť do druhého útoku.

Možným problémom sú však aj O’Reillyho výkony. V aktuálnej sezóne má iba 19 bodov v 40 zápasoch. Mnohí vinia zlú pozíciu St. Louis práve naňho. Je teda otázne, či budú jeho výkony v Toronte omnoho lepšie.

St. Louis sa pred draftom výrazne posilňuje

Netreba však nechať bez povšimnutia ani prácu vedenia St. Louis. Ich tím má totiž vďake nedávnej výmene Vladimira Tarasenka a výmene Ryana O’Reillyho už tri výbery v 1. kole tohtoročného draftu. Je tiež pravdepodobné, že to ešte z ich strany nie je všetko. Horúcim kandidátom na výmenu je totiž aj Ivan Barbashev.