FOTO: IIHF Galleries

V aktuálnej sezóne čoraz viac počúvame od našich mladých hokejistov, správy, že sa na ďalšie sezóny zaväzujú k pôsobeniu v americkej univerzitnej lige NCAA. Slováci v tejto lige samozrejme pôsobili aj predtým, no ich počet sa výrazne zvyšuje, a idú tam aj mená zaujímavé pre NHL.

Najprv si ale treba vysvetliť, čo NCAA vlastne je. Ide o veľkú ligu spájajúce univerzity z USA aj Kanady. Je ich však veľmi veľa. Liga bola teda rozdelená do niekoľkých divízii podľa geografickej polohy aj podľa kvality daných hokejových mužstiev. Tie najzaujímavejšie pre NHL alebo legionárov z Európy sú tzv. Big Ten, NCHC, alebo Hockey East.

Medzi NCAA a inými zámorskými juniorkami je teda niekoľko rozdielov. Pochopiteľne najväčším je vzdelávanie sa popri hraní na niektorej z popredných univerzít, čo je pre vyrastajúcich hokejistov čoraz dôležitejšie. Ďalším podstatným rozdielom je vekové ohraničenie ligy. Väčšina juniorských súťaží je iba do rokov. Obmedzenie NCAA je jedine také, že musíte navštevovať danú univerzitu, teda musíte mať aspoň 18 rokov. Horná veková hranica je približne 24 rokov. Liga tak už nie je juniorská v pravom slova zmysle. Prechod z univerzitného do seniorského hokeja je preto omnoho ľahší.

Zo slovenských reprezentantov sa tímom v tejto lige upísali napríklad Adam Žlnka, Adam Gajan a mnohí ďalší. Dokopy v nej bude v budúcnosti pôsobiť minimálne 16 ďalších Slovákov. Do univerzitnej ligy však nemôže ísť hrať úplne každý. Na to aby bol hráč spôsobilý na pôsobenie v NCAA, nesmel v predošlej kariére pôsobiť v žiadnej profesionálnej lige. To zahŕňa čo i len jeden zápas v jednej z popredných líg v Európe vrátane Slovenskej extraligy, ale aj v juniorskej CHL, v ktorej pôsobí množstvo nádejných mladíkov.

Ligou už pár rokov prechádzajú tie najväčšie talenty, ako napríklad Cale Makar, Cole Caufield či Adam Fox. Je teda len logické, že si túto cestu volí viac a viac hokejistov vrátane tých slovenských.

Slováci ktorí sa upísali NCAA:

Ročník 2002: Tomáš Boľo

Ročník 2003: Libor Nemec, Šimon Bečár, Matúš Hadušovský, Ľubomír Kupčo

Ročník 2004: Adam Žlnka, Marián Moško, Adam Gajan, Ján Korec, Jakub Križan, Jakub Kopecký

Ročník 2005: Maxim Štrbák, Leo Eperješi, Peter Císar

Ročník 2006: Tobias Pitka, Theo Kiss

Poznámka: zahŕňa len hráčov, ktorí v lige ešte nepôsobia