FOTO: tutohockey.fi

Liga plná veteránov aj nájdených mladíkov. Druhá najvyššia hokejová súťaž na Slovensku, Tipos SHL, je takpovediac ligou pre všetkých. Miesto si tu zastane veterán, ktorý už na level extraligy často nestačí, no aj nejeden mladý hráč, ktorý dúfa, že sa dokáže dobrými výkonmi posunúť vyššie.

Jedným z príkladov je talentovaný gólman Topoľčian, Michal Vojvoda. Dvadsaťdvaročný muž s maskou prešiel mládežníckymi kategóriami v tíme Slovanu Bratislava. Neskôr dostal príležitosť aj v prvom tíme „belasých“, ktorí vtedy účinkovali v KHL. Vojvoda zasiahol do troch stretnutí, kde však výraznejšie neoslnil. Priemerne inkasoval, 4,81 gólu na zápas a v úspešnosti zákrokov mu svietilo 81,7 percent. Treba však poznamenať, že príležitosť dostal v čase, kedy sa trápil celý Slovan a obrana mladému brankárovi veľmi nepomáhala.

Schladený tisícmi jazier

Ďalšie dve sezóny už strávil vo Fínsku. Konkrétne v juniorskom mužstve TUTO Hockey. Jeho čísla v ročníku 2019/20 dosiahli necelých 90%. O rok na to mu štatistiky značne klesli na 85,4%. Ďalšiu sezónu už pokračoval na Slovensku. V extralige za Michalovce nastúpil len do dvoch stretnutí. Rovnaký počet príležitostí sa mu ušiel aj v prvoligovom Humennom.

Šokuje konkurenciu

Pred aktuálnym ročníkom zamieril do Topoľčian, ktoré sa netaja každoročnými postupovými ambíciami. Napriek diskutabilným číslam, ktoré Vojvodu sprevádzali počas úvodných rokov jeho profesionálnej kariéry, príležitosť dostal. A chopil sa jej najlepším možným spôsobom. V percentuálnej úspešnosti vedie celú TIPOS SHL. V 21 zápasoch má neuveriteľnú úspešnosť zásahov, vykazujúcu údaj 94%. Najlepší je aj v priemere inkasovaných gólov na zápas. Priemere vyťahuje puk zo siete 2,15 krát za zápas.

Štvrtý v počte zákrokov

Tesne pred Vojvodom nájdeme aj zopár ďalších mien. Zhodne 94,1% majú ďalšie talenty Roman Rychlík a Matúš Nagy, ktorí odchytali 9, respektíve 6 zápasov. Nečelili teda toľkým pokusom ako Vojvoda. Mimochodom v počte zákrokov je strážca topoľčianskej svätyne štvrtý v lige. Zo všetkých striel, ktoré mierili na jeho osobu zlikvidoval 690. Prvý je brankár Branislav Bernat zo Skalice, ktorý však odohral až 28 duelov.

Posunie ho SHL vyššie?

Hoci Vojvoda v bránke odvádza kvalitnú robotu, tím Topoľčian ustúpil z miest, na ktoré je v tabuľke zvyknutý. Aktuálne sa nachádza až na desiatom mieste so ziskom 33 bodov. To je skoro o polovicu menej, než má prvé Humenné. Ustráži si mladík v tápajúcom mužstve svoje výkony a posunie sa po sezóne ďalej?