FOTO: nhl.com

Nedávno sa médiami rozšírila správa o treťom Čechovi v histórii, ktorý sa postaví na striedačku tímu NHL. Jeho dvaja predchodcovia sú Slavomír Lener a Ivan Hlinka. Jaroslav Svejkovský bol povýšený na pozíciu asistenta hlavného trénera vo Vancouveri Canucks, kde pôsobil predchádzajúce dve hokejové sezóny ako „skills coach“ – tréner zručností.

Hráčska kariéra

Hokejovo začínal v českej Plzni a neskôr sa ako tínedžer presunul za more. A vtedy ešte ani netušil, že v zámorí sa napevno usadí. Po bodovo úspešnej sezóne v kanadskej juniorskej súťaži WHL bol vybraný na drafte NHL v roku 1996 ako sedemnásty celkovo. V organizácii Capitals, ktorá si ho vybrala, pôsobil necelé štyri sezóny. V NHL sa predstavil aj v Tampe Bay Lightning a svoj posledný hráčsky ročník ukončil už v neexistujúcej lige IHL (pozn. red. International Hockey League – od roku 1945 až do roku 2001 v Severnej Amerike).

Už v 24 rokoch bol otrasom mozgu nútený skončiť s aktívnou kariérou. Počas nej mal problémy aj s kolenom.

Jaroslav Svejkovský trénoval vo Vancouveri aj mládež. zdroj: vancouverhockeyschool.com

Trénerská kariéra

Od roku 2006 je pôsobenie Jaroslava Svejkovského pevne späté s trénovaním mládeže v kanadskom meste Vancouver. V juniorskej súťaži WHL za tím Vancouver Giants zastával za 12 sezón pozície asistenta trénera a trénera zručností. Ako hlavný tréner pôsobil na nižších úrovniach U15, U16 či U17. Do seniorského hokeja sa dostal v sezóne 2021/22, keď obsadil miesto trénera zručností v AHL a ďalšie dva ročníky už v NHL u Canucks. Na nadchádzajúcu sezónu dostal tak príležitosť ako asistent hlavného trénera v najlepšej lige sveta.