FOTO: www.hcslovan.sk

Hoci sa nám základná časť Tipos extraligy skončila už v piatok a momentálne nám prebiehajú osemfinálové boje, vrátime sa k nej na malý moment rečou čísel z pohľadu gólov legionárov, diváckej návštevnosti, ale aj získaných bodov podľa trénerov.

Nové Zámky ťahali v koncovke legionári

Každoročne sa tímy našej najvyššej súťaže snažia dotiahnuť do svojich tímov čo najlepšie posily zo zahraničia. Dôvod je aj ten, že dlhodobo chýba na Slovensku dostatok hráčov v tzv. strednom veku. Najlepšiu ruku mal podľa percentuálnych čísel predposledný tím po základnej časti a to Nové Zámky. Dôkazom toho je, že až šestica ich najproduktívnejších hráčov je inej ako slovenskej národnosti. Na prvom mieste sa v tejto štatistke z býkov nachádza kanadský center Marc-Olivier Roy., ktorý si v 46 zápasoch pripísal 38 kanadských bodov. Ten tak právom ukázal, že nie nadarmo odohral 100 zápasov v AHL. Aby sme doplnili celú šestku, tak za Royom nasledujú Prokeš, Loggins, Michnáč, Lee a Mamcics.

Slovan a Košice lídrami v priemernej návštevnosti

Vždy najväčšou úlohou jednotných tímov Tipos extraligy je prilákať čo najviac ľudí na ich zápasy. Pretože sú to práve peniaze zo vstupeniek, ktoré vykrývajú veľkú časť ich rozpočtu. Počas základnej časti prilákal najviac ľudí do hľadiska Slovan Bratislava, jeho priemerná návšteva sa po 50 kolách ocitla na čísle 4802. Najvyššia návšteva zatiaľ bola na štadióne Ondreja Nepelu, keď súboj s odvekým rivalom z Košíc sledovalo až 8165 divákov. Na druhom mieste sa umiestnil celok z metropoly východného Slovenska, ten má priemerný počet divákov nižší iba o skoro 600 divákov. Ľudia v Košiciach boli na hokej navnadený najmä po minuloročnom víťazstve v základnej časti, ale aj zisku pohára Vladimíra Dzurillu. Pri týchto dvoch celkoch je nutné povedať, že pri počte miest v ich arénach sú takéto čísla normálne. Keď sa pozrieme na percentuálnu naplnenosť zimného štadióna tak na prvom mieste bude Nitra, kde je pravidelne množstvo ľudí a vytvárajú elektrizujúca atmosféru.

Valtonen získal najväčší počet priemerných bodov na zápas

Tomek Valtonen nahradil koncom januára na lavičke Michaloviec jeho predchodcu Petra Kúdelkua a od vtedy celok zo Zemplína prehral pod vedením 44-ročného fínskeho trénera iba dvakrát. Aj preto jeho priemerný zisk bodov sa pohybuje 2,36. Možno aj táto skutočnosť ukazuje, že ani zmena hlavného šéfa lavičky sa Dukle nevypomstila. Len o niekoľko „čísel za desatinnou čiarou“ bol na tom horšie ďalší zahraničný lodivod. Todd Bjorkstrand ukázal svoje umenie pod Tatrami. Keď si vymieňal pomyselné stopky a píšťalku s jeho predchodcom Čechom Alešom Toterom vedel, že ho čaká veľa práce. Svoju kvalitu ale ukázal a vďaka nemu sa jeho zverencom podarilo vyšplhať z dna tabuľky až na jej úplný vrchol. Z tohto dôvodu sa jeho čísla priemernú zisku bodov po základnej časti zastavili na čísle 2,21.

Zdroj informácií: Twitter/ Tomi Horváth, aplikácia Tipos extraliga, oficiálny web SZĽH