FOTO: Facebook / Tipos Extraliga

Najvyššia hokejová súťaž na Slovensku opäť otvára brány svojich štadiónov pre fanúšikov po celej republike. Dnešným dňom započneme už tridsiatu extraligovú edíciu. Pozreli sme sa na formát súťaže aj najväčších favoritov v individuálnom, či tímovom hodnotení.

Formát

Do ligy je prihlásených spolu dvanásť tímov. Ide o rovnaké mužstvá ako minulý rok. Slovan Bratislava, Zvolen, Nitra, Michalovce, Košice, Poprad, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica, Dukla Trenčín, Prešov, Nové Zámky a Liptovský Mikuláš. V základnej časti odohrajú tímy spolu 44 kôl. Najlepšia šestica podľa počtu bodov potom postúpi priamo do vyraďovacej fázy a tímy na siedmom až desiatom mieste budú hrať predkolo play-off na tri víťazné zápasy. Následne sa vytvoria dvojice podľa umiestnenia v tabuľke. Prvý proti najhoršie nasadenému a tak ďalej. Pre jedenásty a dvanásty tím sa sezóna automaticky skončí. Pričom celok na poslednom mieste zostúpi do SHL, kde bude pôsobiť v sezóne 2023/2024.

Remíza v riadnom hracom čase bude znamenať predĺženie v trvaní 5 minút s tromi korčuliarmi na oboch stranách. Gól znamená automatický koniec zápasu. V prípade, že nerozhodný stav trvá naďalej, duel rozhodne nájazdová lotéria.

Body do tabuľky sa získavajú systémom – výhra 3 body, výhra po predĺžení alebo nájazdoch 2 body, prehra po pp/sn 1 bod a prehra v riadnom hracom čase 0 bodov. V prípade rovnosti bodov rozhoduje o lepšom, respektíve horšom, umiestnenom skóre strelených a inkasovaných gólov.

Televízne prenosy

Práva vysielať jednotlivé duely Tipos extraligy majú pre nasledujúcu sezónu televízie RTVS a SPORT 1, SPORT 2 HD. Zápasy, ktoré sa dostanú na ich kamery si vyberajú práve zástupcovia jednotlivých televízií. Všetky ostatné duely budú k dispozícií na platforme Tipsportu, kde je podmienkou sledovania podanie tiketu raz za mesiac.

Prognóza redakcie

Za najlepšieho útočníka po základnej časti pasujeme objav minulej sezóny – Samuela Takáča. Konkurovať mu môže klubový spoluhráč Brant Harris, Trenčan Joakim Thellin či útočník Michaloviec Danny Kristo. Zo Slovákov sa body očakávajú od stálic ako Dávid Skokan, Radovan Puliš, Peter Zuzin, Tomáš Hrnka či Rastislav Gašpar.

Medzi brankármi by si mohol udržať minuloročné prvenstvo veterán zo Spiša – Marcel Melicherčík, no bude zvádzať ťažký boj s legionármi ako Robin Rahm, či Anthony Peters.

Spomedzi tímov pasujeme do top tri jednohlasne Slovan a Zvolen. Potom sa už názory líšia a spomínajú sa Košice, Nitra i Banská Bystrica.

Na opačnom póle tabuľky vidíme Prešov, avšak nepôjde o jednoznačný prepadák, skôr tesný boj, v ktorom musí niekto prehrať.

Program prvého kola:

17:30 HC 05 Banská Bystrica : HK Grotto Spišská Nová Ves

17:30 HK Dukla Ingema Michalovce : HC Košice

18:00 HK Poprad : HC Slovan Bratislava – TV Prenos RTVS: Šport

18:00 HK Nitra : HC Mikron Nové Zámky

18:00 HC 21 Prešov : MHK 32 Liptovský Mikuláš

18:30 HKM Zvolen : HK Dukla Trenčín – TV Prenos Sport 1