FOTO: NHL

Už o necelý mesiac štartuje základná časť najprestížnejšej hokejovej ligy sveta. Podobne ako každý rok, aj tento začínajú kluby najprv nováčikovskými kempami, po ktorých budú nasledovať tie hlavné. V nováčikovských kempoch sa tento týždeň predstaví dvanásť Slovákov.

Prospects Challenge Buffalo

Prvou skupinou sú naše najväčšie talenty z nedávneho draftu – Juraj Slafkovský, Šimon Nemec a Filip Mešár. Mešár so Slafkovským sa predstavia v kempe Montrealu zatiaľčo Nemec u New Jersey. Následne si budú merať sily v turnaji Prospects Challenge Buffalo. Vzájomný zápas New Jersey proti Montrealu je na programe už túto sobotu o 1:00 ráno nášho času.

Slafkovského s Nemcom môžeme očakávať aj na hlavnom kempe ich klubov, kde už budú prítomné aj najväčšie hviezdy. Pri Filipovi Mešárovi si byť istí nemôžeme, no v prípade dobrého výkonu proti nováčikom určite čaká pozvánka aj na neho.

Po najväčších talentoch sa na nováčikovských kempoch predstavia aj nižšie draftovaní hráči, Adam Sýkora v drese New Yorku Rangers a Servác Petrovský za Minnesotu Wild. Ich smerovanie však pravdepodobne povedie do Kanadskej juniorky.

Rookie Faceoff San Jose

Oveľa relevantnejšou smerom k NHL je pätica Slovákov, ktorá sa predstaví na turnaji Rookie Faceoff San Jose. Najprv dvaja už takmer dozretí hráči, Pavol Regenda a Miloš Kelemen, ktorí síce draftovaní neboli no z pôsobenia v našej extralige sa prepracovali už k zmluve v NHL. Obaja by sa mali predstaviť aj na hlavných kempoch svojich tímov. A keďže Arizona ani Anaheim nie sú mužstvá s priveľkou konkurenciou na pomery NHL, ich šanca zahrať si zopár zápasov v NHL je tiež veľmi dobrá. Vzájomný zápas ich čaká v nedeľu o 1:30 ráno.

Nie menšou, no predsalen o čosi vzdialenejšou nádejou je aj Jakub Demek na kempe Vegas. V nasledujúcej sezóne by sa už mohol predstaviť aj v AHL, no momentálne to stále vyzerá na pôsobenie v juniorskej WHL.

Trošku zabudnutí pomedzi všetkými mladíkmi sú dvaja hráči v kempe LA Kings – Martin Chromiak a obzvlášť Dávid Hrenák. Obaja by mali nastupovať v AHL. Chromiak by sa mohol ukázať ako elitný zakončovateľ už aj v seniorskom hokeji, zatiaľčo Hrenák môže nadviazať na fantastické výkony v AHL z konca minulej sezóny. V prípade zranenia niekoho z dvojice Petersen-Quick si môže pripísať aj svoje prvé minúty v NHL.

O čo najlepšiu pozíciu v hierarchii svojho klubu zabojuje aj Samuel Kňažko. Ten má pozíciu medzi mladými obrancami v Columbuse pomerne ťažkú, no nasledujúca sezóna by preňho mala byť prvá, ktorú strávi medzi mužmi v AHL.

Maxim Čajkovič nemá v Tampe Bay najlepšiu pozíciu. V minulej sezóne bol dokonca zoslaný až do ECHL. Dvojnásobný šampión Stanley Cupu však príliš veľa mladíkov k dispozícii nemá, a tak sa môže naskytnúť príležitosť aj pre rodáka z Bratislavy.