FOTO: IIHF Galleries

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpila v záverečnom vstúpení na domácom vianočnom Kaufland Cupe proti reprezentácií Lotyšska. Oba celky úspešne zvládli svoje úvodné vystúpenie proti Nórsku a v tretí hrací deň si to tak rozdali o celkový triumf na turnaji.

Slováci vstúpili do zápasu aktívne. Už v prvej minúte sa do šance dostal Cehlárik. Gól ešte nedal. Kolotoč pred Lotyšskou bránkou však pokračoval a presný zásah si začali pýtať aj fanúšikovia.
Ideálna príležitosť na otvorenie skóre prišla na konci tretej minúty. Zverenci trénera Craiga Ramsayho sa dostali do početnej výhody, v ktorej na súpera vytvorili pekný tlak. Avšak bez zmeny stavu. Ani na tú sa však nečakalo dlho. Úvodný gól vsietil po krásnej individuálnej akcii Viliam Čacho.
Snaživosť hokejistov spod Tatier nepoľavila. Po pekne kombinácii s Kašlíkom zakončoval Tamáši. Neúspešne. Zákroky postupne pribudli aj Samuelovi Hlavajovi. Našťastie, nula pri vlajke hostí ostala na kocke svietiť až do konca prvého dejstva. Udreli, naopak, domáci a skóre ešte navýšili. Lantoši nádherne našiel Hrivíka, ktorý mieril do odkrytej brány na 2:0.

V slušnom tempe sa začala aj prostredná časť duelu. Hra sa vyrovnala, pribúdali šance na oboch koncoch klziska. Miestami získavali prevahu aj reprezentanti Lotyšska. S plynúcim časom hrala čoraz konzistentnejšie i defenzíva. Napriek tomu pohrozil Slovensku v závere dvanástej minúty druhej tretiny Tralmaks z úniku. Výborne chytajúceho Hlavaja však neprekonal.
Aktivitou sršiaci Patrik Lamper minútu a pol pred druhou sirénou z tesnej blízkosti neuspel, následne pri pokuse od modrej zlomil hokejku Lantoši a tlak završoval strelou a následnou dorážkou Okuliar. Stav sa ale nemenil.

Lotyši tak pred záverečnou tretinou nastúpili na ľad s dvojgólovým mankom. Nezačali ju však dobre. Hráčom s dvojkrížom na hrudi ponúkli presilovku o dvoch hráčov. Žiaľ pre domácich, gólovú radosť nepriniesla. Húževnatý súper dobiedzal, hral nepríjemne a snažil sa v ďalšom priebehu streliť kontaktný gól. Dostali k tomu aj príležitosť v podobe početnej výhody po faule Bodáka. Slovensko sa však úspešne ubránilo. A boli to do tretice zverenci trénera Craiga Ramsayho, ktorí zdvihli ruky nad hlavu. Sieť rozvlnil presnou strelou z prvej Marek Hrivík, čím definitívne spečatil triumf našej reprezentácie na domácom podujatí.

Dominantný triumf obhájený

Slovensko zakončilo Kaufland Cup s brilantným skóre 12:0. Čisté konto si na turnaji pripísali obaja brankári – Stanislav Škorvánek aj Samuel Hlavaj. Najlepším strelcom sa stal trojgólový kapitán Marek Hrivík. V asistenciách mužstvo ťahal jeho spoluhráč z prvej formácie Róbert Lantoši.

Hlasy po zápase

Viliam Čacho (strelec prvého gólu Slovenska): „Bol to náročnejší zápas ako v stredu. Lotyši hrali nepríjemný hokej, dohrávali súboje a napádali nás, čo nám trošku robilo problémy. Myslím si však, že sme to ubojovali a dobre zvládli. Dnes sme sa oproti predošlému stretnutiu narobili o málo viac, ale podali sme výborné dva výkony.“

Marek Hrivík (kapitán a strelec dvoch gólov Slovenska): „Bol to taký dosť rýchly turnaj. Prišlo celkom veľa nových, mladých chalanov, takže sme sa potrebovali trochu herne skonsolidovať. Vyzerá to, že nám december sedí. Hrali sme doma, takže sme sa určite snažili urobiť aj pre fanúšikov lepšiu atmosféru a spríjemniť im Vianoce. Pre mňa osobne je to vždy výnimočné keď hrám v Bratislave, taký môj osobný sviatočný zápas.“