Foto: IIHF Galleries

Piatkovým úvodným zápasom v Ostrave odštartovali Majstrovstvá sveta v hokeji 2024. Svoj prvý duel na šampionáte odohral aj náš káder, ktorý prehral s výberom Nemecka 4:6.

Od úvodného vhadzovania neubehlo neubehla ani minúta a už sa z prvého zásahu na tohtoročných majstrovstvách mohlo radovať Nemecko. Škorvánek neudržal puk v lapačke ale puk v našej bránke neskončil. Ďalšie minúty znamenali vysokú aktivitu Nemecka, zasiahli aj konštrukciu bránky. Jedenásta minúta priniesla našu obrovskú šancu, Sukeľ mohol otvoriť skóre, ale jeho dorážka netrafila bránku. Nasledovala naša presilovka, v ktorej sme dobre korčuľovali a vytvárali sme si možné gólové šance, ale ani jedna strela neskončila za brankárom Grubauerom. Na ľade sa neskôr pritvrdilo, keď sa na oboch stranách rozdávali nepríjemné bodyčeky (video pod textom). V záverečných minútach Tatar trafil tyčku po krásnej prihrávke Hudáčeka. Šancu skórovať nepremenil Regenda, ale nemecký brankár ho pokryl.

Prelomová druhá tretina ako na hojdačke

Druhá tretina začala našou šancou, keď Slafkovský nahadzoval puk na Nemca, ale Grubauer zasiahol betónmi. Naša útočná fazóna pokračovala šancami Daňa a obrovskej šanci Cehlárika, ktorý zachytil nepresnú rozohrávku Nemcov ale Grubauer nedovolil Slovákom dôvod na radosť. Hra sa v nasledujúcich minútach prenášala z jednej strany na druhú, dôležitý obranný zákrok predviedol Škorvánek, ktorý zneškodnil 100-percentnú šancu Ehliza. V 29-tej minúte prišiel zlom v tretine, keď Sukeľ kroščekoval a v úvodných sekundách nemeckej presilovky prišla vysoká hokejka Čerešňáka, za čo bol potrestaný vylúčením. Slováci tak hrali bez dvoch hráčov a Nemci boli v plnej sile. Nemci šancu využili a Kahun strelil úvodný gól zápasu. Náš trénerský štáb sa rozhodol gól challengovať pre nedovolené bránenie nášho brankára, ale trénerská výzva nebola úspešná.

Slovensko si tak predĺžilo oslabenie o dvoch hráčov na ďalšie dlhé minúty. Slováci predviedli niekoľko obetavých zákrokov, ale po chybe Cehlárika, ktorý nedokázal puk vyhodiť z nášho obranného pásma, sme opäť inkasovali z hokejky Müllera. Slováci tak prehrávali 0:2. Naši hráči však nezostali zaskočení a nevzdávali sa. Nasledovali neskutočné šance prvej útočnej formácie a snaha priniesla svoje ovocie. Marek Hrivík strelil kontaktný gól, asistovali mu Peter Čerešňák a Juraj Slafkovský. Slovensko sa zobudilo a začalo útočiť svojimi najväčšími zbraňami. V 39-tej minúte od modrej čiary parádnou delovkou pálil Feherváry a dorovnal skóre na 2:2. Ostravská aréna išla slovenskými fanúšikmi vybuchnúť, ale po chybe našej obrany Nemci odskočili na jednogólové vedenie zásahom Kalbleova.

Prvý gól Nemecka v našom oslabení.
Kontaktný gól Hrivíka.

V tretej tretine sa začalo vo vysokom tempe a Regenda mohol vyrovnať už po dvoch minútach hry. Slováci ukázali dobré nasadenie a vstup do tretiny, ale rozhodlo pravidlo- nedáš dostaneš a rýchlym otočením hry Nemecko opäť navýšilo skóre na 2:4. Gól strelil Michaelis. Slováci tak znova prehrávali o dva góly. Potom však Slováci získali presilovú hru a Hrivík strelil gól, ktorý bol pre ofsajd neplatný. Zvyšok presilovky sme už v náš gól nepremenili. Pri našej ďalšej šanci sa pri nemeckom brankárovi strhla menšia bitka za ktorú si tresty odniesli hráči na obidvoch stranách. Nemci svoju šancu nevyužili a to otvorilo Slovákom cestu k väčšiemu tlaku a k nádeji so stavom zápasu niečo urobiť. Túto prosbu vyslyšal Hudáček, ktorému parádne prihrával Slafkovský. Slováci tak znížili na 3:4. V našich radoch sa však potvrdil istý prvok- náš brutálny tlak vieme udržať, ale jedným jediným prepadom nám Nemci strelia jednoduchý gól a odskočia hrobárovi z lopaty. Tento gól strelil Pfoederl a skóre stanovil na 5:3. Slovenský time-out vyústil do hry bez brankára, kde sme naše šance opäť nepremenili a Nemci gólom do prázdnej bránky upravili na 6:3. Sukeľ ešte peknou akciou premenil svoju príležitosť a definoval konečné skóre na 4:6.

Slovensko s Nemeckom prehralo 4:6. Za najlepšieho hráča zápasu na strane Slovenska bol vyhlásený Juraj Slafkovský, ktorý svojou hrou a šancami opäť zaujal divákovo oko. Úvodný duel ukázal naše prednosti a ukázal aj veci, na ktorých bude potrebné v nasledujúcich dňoch popracovať.

Nasledujúci duel Slováci odohrajú v nedeľu proti Kazachstanu o 12:20.