FOTO: IIHF Galleries

Tretí hrací deň svetového šampionátu v Prahe a Ostrave je tu. Slovensko čaká po voľnom dni papierovo slabší súper proti ktorému by tri body mali byť samozrejmosťou. Nedávna minulosť však ukázala, že musíme byť nesmierne ostražití a súpera nepodceniť. Po úvodnom zaváhaní s Nemeckom potrebujeme každý bod ako soľ.

Obaja súperi sa oťukali už na minuloročnom turnaji. Po dramatickej bitke, ktorá prekvapivo dospela až do samostatných nájazdov napokon zvíťazil náš súper pomerom 4:3. Slováci mohli byť radi aj za bod, keďže doťahovali dvojgólové manko a vyrovnania sa dočkali až v samom závere duelu. Po záverečnej siréne však zavládlo sklamanie. Aj strata bodov s Kazachmi nás stála miestenku medzi najlepšou osmičkou turnaja.

Slovensko

Do turnaja sme nevstúpili práve najšťastnejšou nohou. Dlhoročný rival z Nemecka nás vyškolil v efektivite a všetky body bral po prestrelke 6:4, hoci na strely sme dominovali pomerom 39:22. Tradične sa problémom ukázala byť naša nedisciplinovanosť. V šampionátovej premiére sme nazbierali 24 trestných minút, čo bolo najviac zo všetkých aktérov v daný hrací deň.
Tréneri avizovali oproti úvodnému zápasu zmeny v zostave. Očakáva sa zaradenie Martina Faška-Rudáša na úkor Marka Daňa. Možná je aj zmena na brankárskom poste. Potencionálnou možnosťou je Samuel Hlavaj, ktorý Kazachom čelil aj v nevydarenej minuloročnej konfrontácii.

Kazachstan

Hráči z Kazachstanu mali potencionálne menej času na dobytie bateriek. V priebehu 24 hodín pôjde o ich druhé stretnutie. Na rozdiel od zverencov trénera Craiga Rammsayho však majú o niečo veselšiu náladu. Proti Francúzsku zvíťazili 3:1. V ich tíme nájdeme početnú enklávu hokejistov pôsobiach v ruskej KHL. Dôvodom je najmä účasť kazašského Barysu v súťaži. Práve mužstvo z Astany je dlhodobo najväčším dodávateľom mien pre reprezentačnú súpisku krajiny. Rešpekt budí skúsený Roman Starchenko, v bráne je jednotkou Andrej Shutov.

Z historického hľadiska sme sa na majstrovstvách sveta stretli s naším dnešným súperom šesťkrát. S výnimkou spomínanéhho merania síl sme sa zakaždým radovali z výhry my. Doposiaľ najvyššiu sme zaznnamenali ešte v roku 2006, keď sme zvíťazili presvedčivo 6:0.

Nedeľnajšie meranie síl je na programe už o 12:20.