FOTO: Miroslav Slávik

Bývalý útočník Tomáš Chrenko je už niekoľko rokov pri kormidle nitrianskeho hokeja z pozície generálneho manažéra. Od fanúšikov spod Zobora má obrovskú dôveru pri budovaní kádra, ktorá po úspešnej uplynulej sezóne hokeja v Nitre ešte očosi vzrástla. Práve 44-ročného manažéra, ktorý už neraz riadil mužstvo aj zo striedačky z pozície trénera sme v našom rozhovore vyspovedali.

Sú za nami tohtoročné majstrovstvá sveta. Nitra mali v reprezentácii dvojnásobné zastúpenie (ak nerátame odchovancov klubu) v podobe dvoch mladíkov, ktorých vek sa pohybuje na hranici dospelosti a mali by byť pre Slovensko draftovými nádejami. Osemnásťročného Šimona Nemca a sedemnásťročného Adama Sýkoru. Ako ste vy z pohľadu generálneho manažéra vnímali ich výkony na šampionáte?

Obaja naši chalani podali výborné výkony a svoje miesto si určite zastali.

Zdroj: IIHF Galleries

Ako vidíte šance oboch v nadchádzajúcom vstupnom drafte do NHL, ktorý sa nezadržateľne blíži?

Šimon Nemec v prvej päťke a Adam Sýkora v treťom kole.

Čím si vysvetľujete to, že na Slovensku je Nitra v posledných rokoch všeobecne známa jej prínosom mladíkov do mládežnických, či už aj seniorských reprezentácií?

Tým, že máme šikovných mladých hráčov, ktorí u nás naozaj dostávajú reálny priestor v extralige.

Poďme sa ale nakrátko obhliadnúť späť za sezónou, ktorá bola pre mužstvo spod Zobora mimoriadne úspešná. Nitra síce vo finále nestačila na Slovan, ale počas celej sezóny predvádzala výborne výkony na čele s najlepším strelcom Samuelom Bučekom. Prevláda s odstupom času nad striebrom z tejto sezóny spokojnosť?

So sezónou sme spokojní. Do hľadiska sa nám vrátili naši najlepší fanúšikovia. Medailové umiestnenie nezískali len naši seniori ziskom striebra, ale aj juniori a kadeti ziskom bronzu a dorastenci sa stali majstrami Slovenska. To sú však len výsledky. Naše ciele majú ale aj iný rozmer. Zlepšovať hráčov v jednotlivých kategoriach, dať im priestor v seniorskom hokeji a posunúť ich do lepších líg resp. na vstupný draft NHL. Dvaja z nich budú čoskoro draftovaní klubmi najlepšej ligy sveta, Buček smeruje do zámoria tiež. V tomto smere sa cítime ako víťazi.

„To sú však len výsledky. Naše ciele majú ale aj iný rozmer.“

Tomáš Chrenko
Zdroj: Facebook / HK Nitra

Samuela Bučeka si vyhliadol Seattle, Nemec aj Sýkora sú veľké nádeje do draftu, viacerí hráči po úspešnej sezóne zamierili do českej extraligy. Je Nitra v zahraničí lákadlom pre skautov a má vybudovanú povesť dobrej značky?

Sme radi, že sa potvrdil náš názor, že skauti z NHL sa prídu pozrieť aj na Slovensko, len sa musia mať na koho. Teši nás aj záujem o ďalších našich hráčov z TOP európskych líg.

Po sezóne sa pri kormidle rozhodol skončiť Antonín Stavjaňa. Jeho nástupcom je Lotyš Normunds Sejejs, ktorý však dokáže rozprávať plynulou slovenčinou. Podľa čoho ste sa riadili pri výbere nového kouča?

Hľadali sme trénera, ktorý bude mať rovnakú filozofiu ako my s Mirom Kováčikom. To znamená priestor pre mladých hráčov a ofenzívny hokej. S Normundsom Sejejsom sa naše predstavy zhodovali a tešíme sa na spoluprácu.

Zdroj: Twitter / HK Liepaja

Ako to vyzerá s budovaním kádra do novej sezóny? Bude klub disponovať vyšším rozpočtom ako tomu bolo vlani?

Na platy hráčov pôjde vyššia suma ako v minulosti. Chalani si svojimi výkonmi zaslúžili navýšenie odmien, ak sme ich chceli v Nitre udržať. Brankárov a útok máme do budúcej sezony poriešený, v tom sme veľmi spokojní, obranu este riešime.

Podarilo sa vám udržať silný brankársky tandem Honzík – O’Connor. Ako je to možné?

Chalani boli u nás spokojní, ponúkli sme im lepšie podmienky, takže pokračujú. Myslím si, že sú spokojní oni, aj my a verím tomu, že aj fanúšikovia.

Máte „na lane“ nejaké zaujímavé legionárske mená, ktoré by mohli byť ťahúňmi a nahradiť aj napríklad spomínaného Bučeka, Nemca, či Sýkoru?

Máme podpísaných veľmi zaujímavých slovenských hráčov ako Lacka či Solenský, ďalší kvalitní Slováci u nás ostali, takže v prvom rade očakávam, že sa vyprofilujú ako lídri slovenskí hráči.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *